Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany… Teraz przyszedł czas na Ministerstwo Edukacji Narodowej, które wprowadziło aż 11 zmian w ustawie oświatowej. Jedna z nich w szczególny sposób nie spodobała się większości rodzicom. Czy słusznie?
Lekcje również w soboty?!
Jeden z zapisów ustawy mówi, że w zależności od placówki i jej warunków, zajęcia mogą być prowadzone również przez sześć dni w tygodniu. Treść kontrowersyjnej zmiany w ustawie przetaczamy poniżej.
Organizację tygodnia pracy szkoły, z uwzględnieniem kształcenia w formie dziennej, stacjonarnej lub zaocznej, w tym, przypadki, w których kształcenie w formie dziennej może odbywać się przez 6 dni w tygodniu
Jak to rozumieć?
Jak rozumieć zwroty „może odbywać się” oraz „mogą być realizowane”? Wszystko wskazuje na to, że MEN w ten sposób stwarza sobie po prostu taką możliwość.
Warto zwrócić uwagę, że ministerstwo używa magicznych zwrotów: „może odbywać się” lub „mogą być realizowane”. Niby nic, ale gdyby rodzice protestowali przeciwko 6-dniowemu tygodniowi nauki, ministerstwo oświadczy, że to decyzja szkoły.
Moi drodzy, proszę was gorąco by tę informację udostępnić możliwe jak najszerszej grupie odbiorców, by znów nie okazało się, że pewne rozwiązania wprowadza się po ciuchu i stawia się, nas rodziców, przed faktem dokonanym – czytamy na profilu Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców
Reakcje rodziców
Kontrowersyjny zapis ustawy został skomentowany na stronie Ogólnopolskiego Porozumienia Rady Rodziców.
DRODZY RODZICE, NIE PLANUJCIE WEEKENDÓW WASZYM DZIECIOM, MEN ZROBI TO ZA WAS – czytamy
Na reakcję ze strony oburzonych rodziców nie trzeba było długo czekać.
Nigdy nie pozwolę mojemu dziecku do szkoły w sobotę iść. Niech sobie rząd do pracy w soboty chodzi jak ma ochotę. Cały tydzień sprawdziany, klasówki, lektury, plecak waży 20 kg i jeszcze sobota. NIGDY!
To niedorzeczne! Dzieciaki już są przemęczone a plecaki przeładowane – czytamy w komentarzach
Myślicie, że dzieci zostaną zmuszone do tego, aby chodzić do szkół również soboty? Jak zaopatrujecie się na taką zmian w ustawie oświatowej?