Nalewka z kasztanów – na żylaki, sinaki i bóle mięśniowe

Nalewka z kasztanów to tradycyjny, naturalny lek na wiele dolegliwości. Z łatwością można przygotować ją samodzielnie. Jak zrobić nalewkę z kasztanów i jakie ma właściwości zdrowotne?

1

Właściwości nalewki z kasztanów

Nalewka z kasztanów posiada szereg leczniczych właściwości. Zawdzięcza je obecności takich substancji jak rutyna, kumaryna, kwercetyna, eskulina, fraksyna, trójterpentyny, ka­rotenoidy, flawonoidy, garbniki, saponiny czy escyna. Uszczelnia i wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, co zapobiega ich pękaniu. Pomaga przy siniakach i stłuczeniach. Można używać jej na odmrożenia. Rozgrzewa i likwiduje obrzęki. Szczególnie jesienią i zimą warto mieć w domu nalewkę z kasztanów.

Jak zrobić nalewkę z kasztanów?

Przygotowanie nalewki z kasztanów jest bardzo proste. Potrzebujemy do tego jedynie zwykły słoik, kilkanaście kasztanów i wódkę lub spirytus.

Kasztany kroimy lub miażdżymy, wrzucamy do słoika i zalewamy alkoholem. Zakręcamy i odstawiamy na ok. dwa tygodnie, co jakiś czas potrząsając.

Jak stosować nalewkę z kasztanów?

Nalewką z kasztanów można smarować zmarznięte i obolałe stopy. Przyniesie ulgę również obolałym mięśniom i stawom. Działa wspomagająco przy leczeniu żylaków. Wystarczy nacierać nią problemowe miejsca.