Metoda sprzątania 32-letniej Japonki, przyniosła jej fortunę. Musisz poznać ten sposób

Chociaż ciężko w to uwierzyć, to sprzątanie pokoju może należeć do przyjemnych czynności. Problem pojawia się w momencie, gdy nie robiliśmy tego od kilku miesięcy, a nasze szafy są coraz bardziej przepełnione od poupychanych tam przedmiotów. Z pomocą przy rozwiązaniu tego problemu przychodzi Marie Kondo, autorka książek, która w swoich poradnikach opisuje jak w bezbolesny sposób pozbyć się pamiątek sprzed lat i jak sprawić by nasze mieszkanie odzyskało dawny blask.

Najważniejszą zasadą jest wykonywanie wszystkich czynności w poniższej kolejności

1

1. Zdecyduj co należy wyrzucić, a jakie przedmioty można jeszcze wykorzystać.

2. Sprzątaj nie według mebli (np. szafa, komoda), lecz według przedmiotów (np. książki, ciuchy).

3. Zacznij sprzątać od tego co zajmie Ci najwięcej czasu – w ten sposób będziesz miała dużo energii na najtrudniejszą część do posprzątania.

4. W pierwszej kolejności zabierz się za ubrania.

5. Wyciągnij wszystkie ciuchy z szafy i ułóż je w jednym miejscu (najlepiej na podłodze), tak abyś wszystkie widziała.

6. Wydziel dwie grupy: „zostawić” i „oddać/wyrzucić”. Jeśli potrzebujesz zastanowić się nad daną rzeczą, potrzymaj ją chwilę w rękach i zadaj sobie pytanie „Czy nadal tego potrzebuję?”

7. Jeśli nie, pozbądź się danego ubrania.

8. Wypierz ubrania. Dzięki temu następnym razem, gdy w pośpiechu będziesz szykowała się do wyjścia będziesz pewna, że każdy ciuch jest czysty i świeży. Pamiętaj żeby prać jasne i ciemne rzeczy oddzielnie.

9. Powieść ubrania od najcieńszych do tych zrobionych z grubego materiału. Szybciej zauważysz je w swojej szafie.

10. Nie zawsze musisz wieszać ubrania, dobrze jest je poskładać.

11. Stosy ubrań układaj w pionie, nie w poziomie. Jeśli segregujesz skarpetki, zawiń je – dzięki temu zawsze je znajdziesz w komplecie.

2

Przy segregowaniu książek zasada jest podobna

    1. Weź wszystkie książki z półek i posegreguj je na te „przeczytane” i te „do przeczytania”.

    2. Książki, które aktualnie czytasz ułóż blisko łóżka. Łatwiej będzie Ci po nie sięgnąć, a dodatkowo mogą stanowić element dekoracyjny.

    3. Dokładnie przejrzyj papiery i inne dokumenty, znajdujące się wśród książek. Te, które zawierają Twoje dane, a nie są aktualne – zniszcz i wyrzuć. To samo zrób ze starymi kalendarzami i notesami, raczej nie będą Ci już potrzebne.

    4. Zachowaj tylko te najpotrzebniejsze rzeczy.

3

Teraz czas posprzątać przedmioty sentymentalne

Jedynym z najcięższych momentów jest pozbycie się pamiątek z czasów dzieciństwa lub ważnych momentów. Przy sprzątaniu tych przedmiotów spróbuj zachować tylko te naprawdę dla Ciebie istotne. Znajdź im miejsce „na widoku”, spróbuj skomponować je tak, aby dekorowały Twój pokój i sprawiały, że codziennie na Twojej twarzy pojawi się uśmiech.

    1. Ważne, aby w spokoju pożegnać się z rzeczami z przeszłości, dlatego sprzątaj je w ciszy.
    Przedmioty, które Cię już nie cieszą powinnaś wyrzucić.

    2. Nieużywane zabawki oddaj innym.

    3. Zdjęcia posegreguj, włóż w albumy lub powieś na ścianie.

4

Zanim wyrzucisz pamiątki, pamiętaj żeby podziękować za wszystkie wspomnienia. Dodatkowo jeśli Twoje ubrania nie są brudne, a przedmioty zniszczone zawsze możesz przekazać je potrzebującym. W ten sposób sprawisz radość innym,a Twoje rzeczy zyskają „drugie życie”.