Nie ma jednego rodzaju inteligencji, nie ma też osób pozbawionych inteligencji, ale żyjemy w społeczeństwie, które lubi mierzyć i badać, w tym IQ dzieci. Warto wiedzieć, co tak naprawdę świadczy o wysokim ilorazie inteligencji dziecka!
Zacznijmy od ważnej informacji – wyjątkowo inteligentne dzieci nie zachowują się tak, jakby społeczeństwo sobie tego życzyło. Po pierwsze, przejawiają dużą samodzielność i czasem wolą spędzać czas same niż z rówieśnikami. Po drugie, ich oceny bywają bardzo słabe!
System szkolny jest wadliwy i chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Nastawiony jest na ogół, a nie na wyjątkowo zdolne jednostki. A dzieci, które przejawiają inteligencję powyżej przeciętnej, szybciej się nudzą, zdarza im się nie robić zadań domowych (bo i tak potrafią odpowiedzieć z głowy), często „wyłączają się” podczas lekcji. Porażki w szkole wbrew pozorom mogą być oznaką nieprzeciętnej inteligencji, jeśli dziecko dodatkowo przejawia poniższe cechy:
- 1. Rozwija się dużo szybciej niż rówieśnicy (np. szybko zaczyna mówić albo czytać, ma świetną koordynację ruchową).
2. Jest bardzo wrażliwe i empatyczne – ten rodzaj inteligencji sprawia, że dziecko może uchodzić wręcz za nadwrażliwe.
3. Jest nadwrażliwe na niektóre bodźce zewnętrzne, takie jak za jasne oświetlenie, zbyt głośno włączona muzyka, za ciasne buty. To tak dekoncentruje, że dziecko nie może przestać myśleć o tej jednej rzeczy, która mu przeszkadza.
4. Potrzebuje aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej. Wyjątkowo mądre dziecko lubi biegać albo pływać, ale równie chętnie spędza całe popołudnie czytając ukochaną książkę.
5. Ma wyostrzone zmysły, szczególnie wzrok i słuch.
6. Potrafi bardzo się skoncentrować i zupełnie wyłączyć.
7. Szybko wyłapuje fałsz, ma swoje zasady moralne i sprzeciwia się temu, co według niego jest niesprawiedliwe. Szybko zaczyna kwestionować autorytety.
8. Jest autokrytycznym perfekcjonistą, lubi też rywalizację.
9. Ma bogate słownictwo.
10. Ma świetną pamięć.
Pamiętajmy, że nie tylko oceny świadczą o inteligencji, a często wręcz nie mają z inteligencją wiele wspólnego.