55-letni Richard Mason usłyszał dwa lata temu diagnozę lekarską i myślał, że to najgorsze, co mogło go w życiu spotkać. Stwierdzenie mukowiscydozy u milionera pociągnęło jednak za sobą lawinę innych przykrych wiadomości.
Człowiek sukcesu
Mason jest współzałożycielem MoneySupermarket.com – platformy zajmującej się m.in. wyszukiwaniem ofert ubezpieczeniowych i porównywaniem cen. W życiu spełniał się nie tylko zawodowo, ale i prywatnie. Miał rodzinę i wychowywał trójkę wspaniałych synów.
Przykra diagnoza i zaskakujące wyniki badań
Gdy u mężczyzny zdiagnozowano chorobę genetyczną – mukowiscydozę, niezwłocznie przebadano również jego dzieci. Istniało bowiem ryzyko, że któryś z nich mógł ją po ojcu odziedziczyć.
Wyniki badań były szokujące. Okazało się, że DNA chłopców jest zupełnie inne niż ich rzekomego ojca, Richarda Masona. Mężczyzna był ogromnie zaskoczony, ale powtórne badania genetyczne wykluczyły ojcostwo.
Wielkie rozczarowanie
To nie był koniec smutnych wieści. Według lekarzy, Richard jest bezpłodny i nigdy nie mógł mieć potomstwa. Synowie, których wychowywał pod swoim dachem, nie byli jego biologicznymi dziećmi.
Był romans, są i jego owoce?
Życie Masona wywróciło się do góry nogami. Zdał sobie sprawę, że przez dwie dekady żył w kłamstwie. Jego żona przyznała tylko, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych miała „nieregularny, czteroletni romans z innym mężczyzną”. Milioner jest przekonany, że właśnie kochanek byłej żony (Richard rozwiódł się z nią w 2006 roku) jest ojcem całej trójki. 54-letnia Kate tego nie potwierdza, co nie zmienia faktu, że jej najstarszy syn urodził się w 1995 roku, a jego bracia – bliźniacy – przyszli na świat w 1999 roku. Przypadek?
Z pozoru nieistotne szczegóły
Według relacji Richarda, matka chłopców po ich narodzinach nalegała, by drugie imię każdego z nich było pochodzenia żydowskiego. Być może, jest to wskazówka dotycząca tożsamości biologicznego ojca dzieci.
Chce odzyskać pieniądze
55-letni milioner zapowiedział walkę o odzyskanie 4 milionów funtów, które dał żonie w ramach porozumienia rozwodowego. Oskarża ją także o popełnienie oszustwa dotyczącego ojcostwa. Kate zgodziła się zapłacić 250 000 funtów pod jednym warunkiem – biologiczny ojciec chłopców ma pozostać anonimowy. Kobieta obawia się bowiem, że jego tożsamość mogłaby być ujawniona w sądzie, a tego, z niewiadomych przyczyn, nie chce.
Nowa sytuacja jest trudna dla wszystkich
Nagłośniona sprawa w mediach, odbiła się na chłopcach. Obecnie „próbują odnaleźć się w nowej sytuacji”.
Richard (który zapewne nigdy nie dowiedziałby się prawdy, gdyby nie choroba) nie odwraca się od dzieciaków.
Chłopcy, nie zrobiłem nic złego, kocham was, a moje drzwi są zawsze dla was otwarte – powiedział
W Polsce szacuje się, że co 10. mężczyzna wychowuje nie swoje dziecko. Tylko testy DNA są wiarygodnym badaniem, potwierdzającym lub wykluczającym ojcostwo (dają niemal stuprocentową pewność).