Ten człowiek własnymi siłami ocalił wyspę i przywrócił w niej życie dzikich zwierząt

W świecie, w którym ludzie nie zawsze wydają się cenić działania w zakresie ochrony i naprawy środowiska, to inspirujące zobaczyć jak jedna osoba może zrobić naprawdę sporą różnicę.

Jadav Payeng dorastał na wyspie Majuli na rzece Brahmaputra w Assam, w Indiach. Dawno, dawno temu była to oaza, całkowicie pokryta gęstymi lasami. Ale w pewnym momencie ludzie zaczęli wycinać drzewa wyspy dla własnego zysku i szybko stała się ona jednym wielkim pustkowiem, pozbawionym dzikich zwierząt.

Wtedy 37-letni Jadav zdecydował, że musi coś z tym zrobić. W 1979 roku posadził więc swoje pierwsze drzewo.

1

Od tamtej pory codziennie sadzi kolejne drzewa i kontynuuje to do dziś.

Własnymi siłami zamienił obszar wyspy w bujny las, który jest prawie dwa razy większy niż Central Park w Nowym Jorku.

To prawdziwy raj tropikalny, a gdy roślinność wróciła, zwierzęta również. Duża część wyspy Majuli kiedyś składała się z jałowych piaskowców, które miały skłonność do erozji. Ale dzięki wysiłkom Jadava, duży obszar został przekształcony w bujny las. Według niego, przywrócenie naturalnego piękna wyspy było niczym sen. Ale to stało się możliwe, dzięki jego niezwykłej walce i determinacji.

2

Dzięki temu, co zrobił, swój dom znalazło mnóstwo zwierząt.

Uratował ponad 115 słoni, nosorożców, jeleni i tygrysów, które zamieszkują teraz jego las o powierzchni 550 hektarów.

3

Mężczyzna od zawsze marzył, aby jego okolica była zarośnięta drzewami i dawała okazję zobaczyć piękno natury następnym pokoleniom.

Niemal wszyscy wmawiali mu, że jest głupcem i robi coś, co nigdy nie przyniesie żadnego efektu, ale mężczyzna nie miał zamiaru się poddać. Przez niemal 40 lat codziennie sadził drzewa i pielęgnował te, które zdążyły już wyrosnąć.

4

„Zawsze powtarzałem wszystkim, że drzewa to życie. Jeśli będą chcieli wyciąć to, co ja zasadziłem, niech najpierw zabiją mnie. Człowiek odpowiada za globalne ocieplenie. Nasz system edukacji nie zachęca dzieci do sadzenia drzew, a do ich wycinania. Nie sadzić, a niszczyć. Ja już się starzeję i mam coraz mniej siły, ale jestem przekonany, że moi synowie będą podtrzymywać tę tradycję. Są zakochani w przyrodzie tak jak ja.”

5

Ta historia trafiła do ludzi z programu National Geographic, którzy zdecydowali się nakręcić film o pięknej misji Jadava. Poniżej możesz zobaczyć trailer tego dokumentu.
Nie zapomnij podzielić się tą historią, jeśli chcesz aby ludzie wiedzieli, że nawet w pojedynkę mogą także zrobić dla świata wielką różnicę!


Source: youtube.com

Źródło: webniusy.com