9 objawów przewlekłego stresu. Lepiej tego nie bagatelizuj

Stres zaliczany jest do chorób cywilizacyjnych. Bywa przyczyną wielu innych przypadłości i niebezpiecznych powikłań. Lekarze przestrzegają przed negatywnymi konsekwencjami i wpływem, jaki może mieć na nasze zdrowie.

Nie wszyscy są w równym stopniu podatni na stres. Wielu z nas często bagatelizuje jego objawy, które bywają niejasne i przypisywane innym czynnikom. Eksperci zalecają, by starać się obniżać jego poziom oraz nauczyć się uspokajać swoje emocje. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z pogorszeniem się stanu naszego zdrowia.

Oto lista najczęstszych sygnałów świadczących o tym, że żyjemy w stresie:

1. Wypadanie włosów

Carolyn Jacob, założycielka i dyrektor Kliniki Chirurgii Estetycznej i Dermatologii w Chicago, przekonuje, że każdego dnia tracimy około 100 włosów. Zwykle nawet tego nie zauważamy.

Gdy żyjemy w stresie, utrata włosów się nasila wskutek zmiany procesów fizjologicznych w naszym organizmie. Włosy, które wypadają, nie są zastępowane nowymi. Proces wymiany, który zazwyczaj trwa około 3 miesięcy, nie następuje, a ilość naszych włosów ulega zmniejszeniu. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, zastanów się, czy poziom stresu, w którym żyjesz, nie jest za wysoki. Jeśli tak, przyczyna wypadania włosów jest jasna.

1

2. Wahania wagi
Stres może powodować wahania wagi. Gdy zmniejsza apetyt, prowadzi do utraty kilogramów, z kolei gdy zaburza metabolizm, powoduje jej znaczny przyrost. Jeśli zauważysz, że Twoja waga jest niestabilna, jak najszybciej przyjrzyj się poziomowi stresu, w którym żyjesz i postaraj się go obniżyć.

1

3. Zdenerwowanie i rozdrażnienie

Osoby narażone na długotrwały stres, bardzo często czują się zdenerwowane i rozdrażnione bez konkretnej przyczyny. Nie radzą sobie z drobnymi problemami, czują się bezsilne. Gdy zaobserwujesz u siebie takie objawy, czym prędzej staw im czoła – im dłużej ten stan będzie się utrzymywał, tym gorsze będą jego skutki.

4. Obniżone libido

Stres negatywnie wpływa na popęd seksualny, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do impotencji. Dzieje się tak ponieważ wpływa na obniżenie hormonów, które odpowiedzialne są za libido. Aby zadbać o swoje życie miłosne, możesz wykorzystać techniki relaksacyjne. Innym rozwiązaniem jest szczera rozmowa z partnerem.

5. Problemy ze snem

Życie w stresie może powodować zaburzenia snu. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany, postaraj się wyeliminować przyczynę stresu. Być może to właśnie dlatego śpisz zbyt mało lub zbyt dużo i wciąż odczuwasz zmęczenie. Zaniepokoić powinna Cię każda zmiana intensywności i długości snu. W ten sposób Twoje ciało stara się przezwyciężyć stres.

Każdy z nas musi znaleźć swój sposób na pokonanie stresu. Pomóc może Ci zmiana diety, zajęcia jogi lub medytacja.

6. Nagłe zmiany nastroju

Stres wpływa na Twoją gospodarkę hormonalną organizmu i może objawić się nagłymi i nieoczekiwanymi zmianami nastroju. W dłuższej perspektywie taki stan prowadzi do zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych lub innych problemów natury psychologicznej, a nawet do uzależnień. Zszargane nerwy z pewnością ukoi rozmowa z kimś, kto Cię wysłucha i wesprze.

2

7. Ból

Jednym z pierwszych symptomów pogorszenia stanu zdrowia, jest ból. W takiej sytuacji konieczne jest poddanie się badaniom lekarskim, które pozwolą poznać jego przyczynę. Stres może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, prowadzić do palpitacji, skurczy, biegunek, wrzodów, bólu żołądka i klatki piersiowej. Może być także przyczyną uporczywego bólu głowy i niekorzystnie wpływać na całe ciało.

Najlepszym sposobem, by zadbać o swoje zdrowie i jakość życia, będzie wyeliminowanie stresogennych czynników.

8. Brak cierpliwości

Codzienne problemy i trudności mogą sprawić, że staniesz się niecierpliwy i rozdrażniony. Gdy wszystko wyprowadza Cię z równowagi, postaraj sie zmniejszyć poziom stresu, w którym żyjesz.

9. Ciągłe myślenie o pracy

Jeśli nieustannie myślisz o pracy, obowiązkach i finansach, postaraj się na chwilę zatrzymać i zrelaksować. Spokojny i zregenerowany, z pewnością znajdziesz rozwiązanie swoich problemów.

Nieustanne myślenie o problemach sprawia, że w pewnym momencie zaczynają nas one przerastać. Odbijają się również na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Jeśli czujesz, że Twoim życiem zaczyna rządzić stres, postaraj się o chwilę wyciszenia i odprężenia. Zamiast myśleć wciąż o pracy i problemach, spędź czas z rodziną i przyjaciółmi. Przekonasz się, jak wielką mają moc!

Źródło: thehealthy-food.com