Imbir to doskonale znana i popularna przyprawa, którą znają chyba wszyscy na całym świecie. Przede wszystkim dlatego, że posiada specyficzny, wyrafinowany smak.
Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego obecnie imbir pojawia się w wielu daniach, jak i kosmetykach. To jego olbrzymie właściwości zdrowotne. Roślina, o której mowa, od pokoleń stosowana jest w medycynie naturalnej. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego? Przeczytaj uważnie, co dzieje się w twoim organizmie, na dwie godziny po zjedzeniu imbiru!
Imbir doskonale sprawdza się przy dolegliwościach żołądkowych, dlatego często polecany jest przy wymiotach, jak i mdłościach pojawiających się np. w ciąży. Ale najnowsze badania pokazują, iż roślina ta wpływa także pozytywnie na zwalczanie stresu. Działa przeciwzapalnie i jest świetnym antyoksydantem, który zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników (odpowiedzialnych między innymi za starzenie się organizmu).
Choć brzmi to zaskakująco, już trzy gramy spożytego imbiru przynosi zaskakująco dobre dla organizmu efekty. Co właściwie zachodzi w naszym organizmie w ciągu dwóch godzin od spożycia imbiru?
Działanie po pierwszej godzinie:
W ciągu sześćdziesięciu minut od zjedzenia, imbir swobodnie „rozgrzewa żołądek”, co wpływa na powolne oddziaływanie na florę bakteryjną, a co za tym idzie także łagodzenie wszelkich dolegliwości pokarmowych. Właściwości antyoksydacyjne rośliny pozwalają na lepszą regenerację organizmu oraz szybsze trawienie imbiru.
Działanie po drugiej godzinie:
W tym przypadku działanie rośliny jest zdecydowanie większe. Przede wszystkim skupia się na pozbywaniu się z organizmu szkodliwych toksyn, ale ponadto obecność imbiru w żołądku wpływa na:
– niwelowanie bóli menstruacyjnych;
– przeciwdziałanie stresowi,
– zwalczaniu wszelkiego rodzaju stanów zapalnych w organizmie;
– zmniejszenie bólu głowy i nudności;
– ułatwianie utray wagi dzięki szybszym procesom trawiennym;
– zwalczanie pasożytów w jelitach;
– zapobieganie problemów sercowych;
– działanie odkażające i odświeżające jamy ustnej;
– przeciwdziałaniu powstawaniu nowych komórek nowotworowych;
– poprawę krążenia krwi czy też stanowienie doskonałego i naturalnego leku wykrztuśnego, sprawdzającego się przy przeziębieniach i grypie.
Najlepszym rozwiązaniem jest przyrządzanie samodzielne specjalnego naparu z imbiru. Jak się go robi? Bardzo prosto!
3 gramy zmielonego lub startego imbiru należy dodać do świeżo zagotowanej wody i pozostawić na przynajmniej cztery minuty. Po tym czasie można dodać cytryny albo miodu – w zależności od preferencji i upodobań.