Ty myślisz, że to chwast, a to jedno z najlepszych istniejących ziół leczniczych

Na pewno widziałeś je nie jeden raz w swoim życiu. Rosną praktycznie wszędzie – w naszych ogródkach, na łąkach, polach, a także pastwiskach. W niektórych kręgach rośliny te uważane są za chwasty, ale tak naprawdę to jedne z najlepszych ziół leczniczych na świecie.

Na przełomie wieków były wykorzystywane jako rośliny spożywcze i zioła lecznicze przez wiele kultur w różnych zakątkach świata. Używali ich m.in. Indianie do leczenia ran, zbicia gorączki i wyciągania toksyn z organizmu.

W swoim życiu mogłeś mieć do czynienia z bohaterką tego wpisu w dwóch odmianach: jako babka zwyczajna i babka lancetowata.

Korzyści:

Babka ma szerokie właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie tylko łagodzi skutki ukąszeń owadów i powierzchowne rany, ale też zapobiega infekcjom i przyspiesza proces gojenia się ran.

Rośliny te pomagają również oczyścić organizm. Wpływają pozytywnie na pracę układu oddechowego, moczowego i trawiennego. Sprawdzą się zatem m.in. przy biegunkach, stanach zapalnych układu oddechowego i moczowego, czy wrzodach żołądka. Ponadto jadalne liście babki są bogate w wapń i inne minerały i witaminy.

Wykorzystanie:

Bohaterka dzisiejszego wpisu pomoże w takich przypadkach jak:

  • Stany zapalne skóry, stłuczenia i obrzęki – w tym przypadku pomogą okłady z liści babki lancetowatej.
  • Zapalenie spojówek – przydatne mogą okazać się tu wywary z babki lancetowatej.
  • Skaleczenia, rany, owrzodzenia – przy takich problemach można zastosować okład z liści babki, jak i sok z babki zwyczajnej, który sprawdza się w przypadku zapaleń, ran oraz owrzodzeń.
  • Stan zapalny jamy ustnej, gardła, dziąseł – rozcieńczony sok może posłużyć jako płukanka
  • Łupież i inne problemy skóry głowy – wywar z babki lancetowatej pomoże w walce z łupieżem, czy przetłuszczającymi się włosami.

2

  • Problemy z układem trawiennym – wywar z suszonych liści babki lancetowatej można stosować również przy biegunce czy chorobie wrzodowej żołądka. Zaleca się 1/2 szklanki tego naparu 2-3 razy w ciągu dnia
  • Infekcja dróg oddechowych, przeziębienie – z racji na fakt, że babka zwyczajna posiada właściwości wykrztuśne, a także skutecznie zwalcza uporczywy kaszel i katar, warto zastosować ją w przypadku przeziębień. Kilka łyżeczek z soku w ciągu dnia powinno pomóc choremu.

3

  • Opuchlizna – obłóż opuchnięte miejsce liśćmi babki lancetowatej, a już po kilku godzinach zauważysz różnicę.
  • Wysypka, wypryski i liszaje – i na koniec coś dla urody. Maseczka z liści babki lancetowatej poprawki wygląd i kondycję naszej skóry.

Pamiętaj jednak, że wszelkie decyzje odnośnie zdrowia należy podejmować po konsultacji z lekarzem. Dlatego w pierwszej kolejności, przed podjęciem jakichkolwiek działań, odwiedź lekarza i porozmawiaj z nim na ten temat.