Niestety, nawyki żywieniowe podczas ciągle towarzyszącemu nam pośpiechowi często są dla nas niezadowalające. Od nadmiernie przetworzonej żywności typu fast food, po cukier czający się wszędzie, te nienaturalne składniki niszczą równowagę Twojego ciała i mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak niestrawność, refluks żołądkowy, przyrost masy ciała, zmęczenie i osłabienie, cukrzyca i depresja.
Aby stworzyć dobrze rozwijające się i zrównoważone środowisko wewnątrz Twojego ciała, konieczne jest spożywanie pokarmów, które powodują rozkwit flory jelitowej, a także pomagają naprawić uszkodzony przewód pokarmowy.
Czym jest kapusta kiszona?
Kapusta kiszona to rodzaj potrawy, przygotowywanej z szatkowanej kapusty, która poddawana jest kiszeniu poprzez zasolenie i fermentację. Jest niesamowitym źródłem żywych probiotyków i enzymów. Sfermentowana żywność jest od wieków podstawowym składnikiem diety człowieka, a niezliczone korzyści z jej spożywania są niezaprzeczalne. Kiszona kapusta jest czymś więcej niż tradycyjną potrawą. Ma długą historię korzyści zdrowotnych. Żeglarze w XVIII wieku jedli kiszoną kapustę na długich wyprawach, aby zapobiec szkorbutowi, chorobie wywoływanej przez niedobór witaminy C.
Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną?
Możesz pomóc trawieniu i usprawnić wchłanianie składników odżywczych w organizmie, gdy regularnie jesz kiszoną kapustę. Jest bogatym w enzymy produktem, który zwiększa zdolność organizmu do prawidłowego trawienia pokarmów.
Jakie skarby zawiera kiszona kapusta?
- Witamina B1, B6 i B9
- Witamina C
- Witamina K
- Żelazo, fosfor, magnez, wapń, potas, mangan
- Doskonałe źródło błonnika pokarmowego
- Napełniona przeciwutleniaczami i fitoskładnikami
Teraz, zanim pośpieszysz do najbliższego sklepu, aby zaopatrzyć się w kiszoną kapustę, ważne jest, aby wiedzieć, że nie każda jest taka sama.
Większość rzeczy znalezionych w sklepie NIE ma takich samych korzyści zdrowotnych, jak kiszona kapusta domowej roboty. Aby czerpać największe korzyści zdrowotne z kiszonej kapusty i zapewnić sobie wystarczającą ilość probiotyków, najlepiej jest zrobić ją samemu w domu. Wykonaj ten prosty przepis, aby zrobić własną kapustę już dziś!
Domowa kapusta kiszona
Składniki:
- 2,5 kg kapusty białej
- 3 łyżki soli morskiej
Wykonanie:
- 1. Usuń i odłóż zewnętrzne liście kapusty, które się nie przydadzą
2. Posiekaj i rozdrobnij resztę kapusty
3. W misce wymieszaj kapustę z solą morską i uciskaj rękami przez 10 minut, aby uwolnić naturalne soki
4. Całość wymieszaj i przełóż do wcześniej umytych i wyparzonych, suchych słoików. Ważne, aby każdą warstwę kapusty dokładnie ubić, dociskając do dna. Słoiki napełnić do 3/4 wysokości.
5. Słoiki z kapustą należy przykryć pokrywkami, ale nie dokręcać ich i odstawić w ciepłe miejsce na 3-7 dni.
6. Codziennie należy kilka razy kapustę dociskać za pomocą drewnianego tłuczka, wałka lub czystej dłoni oraz przebijać do dna za pomocą długiego końca drewnianej łyżki albo pałeczką do sushi, po to aby odgazować ją, dzięki temu kapusta nie będzie gorzka i nie zepsuje się.
7. Po upływie 3- 4 dni kapusta nadaje się do jedzenia. Jeśli chcemy bardziej ją ukisić, czekamy jeszcze kilka następnych dni. Gdy kapusta jest już odpowiednio ukiszona, można ją wtedy zakręcić i przenieść w chłodniejsze miejsce np. do lodówki i używać na bieżąco.