Wbrew pozorom przygotowanie idealnego ryżu nie jest łatwą sztuką – a to jest za twardy, za miękki, klei się, trafiają się niedogotowane ziarenka… Dużo zależy od tego, na jaki ryż się zdecydujemy, ale kucharze z restauracji podpowiadają, że jest kilka generalnych porad, które warto wziąć sobie do serca, żeby przyrządzić pyszne danie z ryżem w roli głównej!
1. Płukanie i moczenie
Bardzo istotne jest kilkukrotne, dokładne wypłukanie ryżu, co jest szczególnie ważne w przypadku zwykłego, białego ryżu.
Brązowa odmiana wymaga namoczenia w wodzie przez co najmniej 30 minut, choć zaleca się przez godzinę.
Płukanie i moczenie ziarenek ma liczne plusy – ryż lepiej absorbuje wodę, wypłukują się toksyny i chemia… Uwaga! Dziki ryż trzeba zostawić w wodzie na całą noc.
2. Proporcje
Istotne jest to, na jaki ryż zdecydujemy się. Jeśli wolimy ten długi, jak Basmanti czy Jasmine, najlepiej jest użyć 1,5 szklanki wody na szklankę ryżu.
Jeśli chodzi o brązowy, lepszym pomysłem są dwie szklanki wody na szklankę ryżu.
Dziki ryż gotuje się najdłużej, dlatego potrzebuje najwięcej wody: na szklankę ryżu przypadają aż 3 szklanki wody.
3. Gotowanie
Ryż zawsze trzeba gotować w garnku z pokrywką i z dodatkiem łyżki masła albo oliwy z oliwek oraz z solą.
Biały ryż gotujemy przez 15-20 minut. Brązowy ryż wymaga znacznie więcej czasu – od 45 do 50 minut. Jeśli zaś chodzi o ten dziki, wszystko zależy od tego, czy uprzednio moczyliśmy go przez noc: jeśli tak, wystarczy 20 minut gotowania na wolnym ogniu, a jeśli nie to trzeba uzbroić się w cierpliwość i gotować go przez 45 minut.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj ryżu wybierzemy, nie powinniśmy podnosić pokrywki i zerkać na ryż. Niech się spokojnie gotuje, najlepiej z dodatkiem aromatycznych przypraw!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.