Dlaczego ryż z restauracji smakuje o niebo lepiej niż ten zrobiony w domu? Znamy odpowiedź

Wbrew pozorom przygotowanie idealnego ryżu nie jest łatwą sztuką – a to jest za twardy, za miękki, klei się, trafiają się niedogotowane ziarenka… Dużo zależy od tego, na jaki ryż się zdecydujemy, ale kucharze z restauracji podpowiadają, że jest kilka generalnych porad, które warto wziąć sobie do serca, żeby przyrządzić pyszne danie z ryżem w roli głównej!

1

1. Płukanie i moczenie

Bardzo istotne jest kilkukrotne, dokładne wypłukanie ryżu, co jest szczególnie ważne w przypadku zwykłego, białego ryżu.

Brązowa odmiana wymaga namoczenia w wodzie przez co najmniej 30 minut, choć zaleca się przez godzinę.

Płukanie i moczenie ziarenek ma liczne plusy – ryż lepiej absorbuje wodę, wypłukują się toksyny i chemia… Uwaga! Dziki ryż trzeba zostawić w wodzie na całą noc.

2

2. Proporcje

Istotne jest to, na jaki ryż zdecydujemy się. Jeśli wolimy ten długi, jak Basmanti czy Jasmine, najlepiej jest użyć 1,5 szklanki wody na szklankę ryżu.

Jeśli chodzi o brązowy, lepszym pomysłem są dwie szklanki wody na szklankę ryżu.

Dziki ryż gotuje się najdłużej, dlatego potrzebuje najwięcej wody: na szklankę ryżu przypadają aż 3 szklanki wody.

3

3. Gotowanie

Ryż zawsze trzeba gotować w garnku z pokrywką i z dodatkiem łyżki masła albo oliwy z oliwek oraz z solą.

Biały ryż gotujemy przez 15-20 minut. Brązowy ryż wymaga znacznie więcej czasu – od 45 do 50 minut. Jeśli zaś chodzi o ten dziki, wszystko zależy od tego, czy uprzednio moczyliśmy go przez noc: jeśli tak, wystarczy 20 minut gotowania na wolnym ogniu, a jeśli nie to trzeba uzbroić się w cierpliwość i gotować go przez 45 minut.

4

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ryżu wybierzemy, nie powinniśmy podnosić pokrywki i zerkać na ryż. Niech się spokojnie gotuje, najlepiej z dodatkiem aromatycznych przypraw!

5

Share

Dodaj komentarz