Dowiedz się kiedy powinno się solić potrawy

Sól jest najpopularniejszym dodatkiem do jedzenia i większość osób nie wyobraża sobie gotowania bez niej. Niewielka ilość tych białych ziarenek, poprawia walory smakowe i nadaje posiłku charakteru. Jednak dodana w niewłaściwym czasie, może zniweczyć cały trud i zniszczyć nawet najbardziej wykwintne danie.

Kiedy powinno się solić potrawy? Przed przygotowaniem, w trakcie czy może już po? W zależności od produktu, sól dodajemy w innym momencie.

Kiedy solić zupy?

Większość zup najlepiej jest solić dopiero pod koniec gotowania. Dzięki temu unikniemy ryzyka przesolenia. Wyjątek tutaj stanowi rosół, do którego sól można dodać w dowolnym momencie. Część przepisów radzi na samym początku, a część dopiero pod koniec. Rosół posolony wcześniej będzie bardziej esencjonalny, ale też i mętny. Kiedy dodamy soli pod koniec, wywar będzie przejrzysty i klarowny.

Kiedy solić mięso?

Mięso powinno się solić przed obróbką termiczną, a więc zanim przystąpimy do smażenia czy pieczenia. Jeżeli je gotujemy, sól dodajmy już na samym początku. Wyjątek stanowi tutaj wątróbka, którą zaleca się solić dopiero po przygotowaniu. Jeżeli zrobimy to wcześniej, może wyjść twarda, szara i sucha. Również wołowinę powinno się solić dopiero po obróbce.

Kiedy solić ziemniaki, ryż i makaron?

Większość osób zdecydowanie preferuje gotować je w osolonej wodzie. Dzięki temu nabierają lepszego smaku. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, żeby dodać soli po zakończeniu gotowania lub nie solić w ogóle. To kwestia preferencji i gustu.

Kiedy solić rośliny strączkowe?

Fasola, groch, bób, soczewica, ciecierzyca czy soja powinny być solone dopiero pod sam koniec gotowania. W przeciwnym wypadku będą twarde, a sam proces obróbki termicznej znacznie się wydłuży.

Kiedy solić warzywa?

Warzywa można gotować w lekko osolonej wodzie lub dodaj jej pod sam koniec. W przypadku warzyw na parze solimy je dopiero na końcu.

Kiedy solić surówki?

Najlepiej bezpośrednio przed podaniem. Dzięki temu warzywa nie puszczą soków i będą jędrne, a potrawa zachowa ładny wygląd.

Źródło: kobieta.onet.pl

Share