Polacy zaprojektowali dom ukryty w łące. Trzeba przyjrzeć mu się uważnie

Dom Łąka miał wtapiać się w otaczający krajobraz. Architekci z pracowni 81.waw.pl wywiązali się z tego zadania tak dobrze, że niektórzy mogą go nie zauważyć.

1

Dom Łąka to projekt, którego kluczowym elementem jest dach – to właśnie on ma przyciągać, a raczej wystawić na próbę uwagę odbiorców. Pracując nad koncepcją budynku, architekci postawili na zachowanie naturalnego uformowania terenu. Dom miał stanąć na kwietnej łące, została ona więc wykorzystana, jako piąta elewacja budynku. Wyjątkowe ukształtowanie terenu pozwoliło na ukrycie budynku od strony ulicy, a delikatny spadek skierowany w stronę jeziora umożliwił schowanie w nim jednej kondygnacji i otwarcie pięknego widoku na wodę. Biała tynkowana elewacja domu pełni funkcję ramy. Dzięki temu uwaga obserwatora skupia się na „obrazie”, jakim jest dach.

Prywatność na pierwszy miejscu

– Celem architektów było zwiększenie prywatności domowników, dlatego dom nie ma praktycznie żadnych przeszkleń od strony ulicy, co wzbudza ciekawość i potęguje uczucie tajemniczości. Główne wejście do domu ukryto pod podcieniem i jest to jedyne przeszklenie od strony ulicy. Zaprasza ono do wnętrza przestronnego holu. Po wejściu możemy poczuć otwartą przestrzeń.

– Naszym celem było, aby odbiór domu był dwojaki: z jednej strony jest on zamknięty i niedostępny, a z drugiej po wejściu do środka przeszklona elewacja ma nam otwierać widok na piękno okolicznej przyrody – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Tylna część domu, otwiera się na jezioro dzięki przeszklonej elewacji budynku. To zupełne zaprzeczenie elewacji frontowej. Panoramiczne okno nie tylko pozwala na podziwianie okalającej dom natury, ale też daje dużo światła i optycznie powiększa przestrzeń.

2

Funkcjonalne wnętrze

Wnętrze domu zostało logicznie podzielone na dwie strefy – sypialnianą i dzienną. Z głównego holu mieszkańcy mają dostęp do części dziennej, gdzie zlokalizowana jest kuchnia wraz z jadalnią. Przestronny salon z wewnętrznym zadaszonym tarasem pozwala cały rok cieszyć się bliskością z naturą. Druga część domu, to część prywatna domowników z sypialniami i łazienkami.

3

Wygodne parkowanie

Pod dużymi dachami, na których jest łąka, zostały ukryte pomieszczenia techniczne i garaż mający bezpośrednie połączenie z domem.

– Aby garaż był jak najbardziej funkcjonalny, zastosowaliśmy dwie rampy: jedna służąca do wjazdu, a druga do wyjazdu. Dzięki temu mieszkańcy nie muszą się obawiać wyjazdu z garażu tyłem pod górę, a poruszanie się samochodem jest płynne i łatwe – mówi Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Między dwoma rampami znajduje się duży podcień, pod którym również można zaparkować samochód.

4

Share

Dodaj komentarz