Niby na co dzień o tym wiemy, ale specjalnie się tym nie przejmujemy. Tymczasem zanieczyszczenie plastikiem staje się co raz większym problemem na całym świecie.
Plastik nie tylko niszczy nasze środowisko, ale także zabija zwierzęta dziko żyjące. Niedawno pisaliśmy o wielorybie, z którego żołądka wyciągnięto kilogramy plastiku.
Z przykrością musimy donieść, że takich przypadków jest więcej. I jeżeli poważnie nie zaczniemy traktować zagrożenia jakim jest plastik, nic się nie zmieni.
Niedawno, w słynnym japońskim parku Nara Park, zmarła 17-letnia łania. Sekcja wykazała następnie, że w jej żołądku znajdowało się ponad 4 kg plastiku.
「どうして鹿苑で子鹿を見学できるのでしょう?」をテーマに、奈良の鹿愛護会の保護活動の歩みを探ります。
日時:2019年6月21日(金)13〜14時
講師:奈良の鹿愛議会 臨時研究員 東城義則
場所:奈良の鹿愛護会事務所多目的ホール
☆参加費無料☆
お申し込みはこちら→https://t.co/DrXokBj1iH pic.twitter.com/dVWvAWOtwN— 一般財団法人奈良の鹿愛護会 (@nara_aigokai) May 17, 2019
Nara Park mieści się nieopodal miasta Nara. Od wielu lat jest popularnym miejscem wśród turystów. Zwiedzający cieszą się cudownymi widokami. Jelenie są tu traktowane jako wyjątkowi mieszkańcy. Postaci niemal mistyczne. Wynika to z ich związku z religią Shinto.
Niestety, turyści nie popisują się. Okazuje się, że nie zostawiają parku w takim stanie, w jakim go zastali. Po pierwsze, bardzo często niepokoją jelenie. Po drugie, zostawiają za sobą mnóstwo śmieci.
Niestety największy problem stanowią odpadki plastikowe. Jak podaje SoraNews24, w tym roku w parku z nieznanych powodów padło już co najmniej osiem łań. Przeprowadzono następnie sekcje. Okazuje się, że sześć z nich zmarło z powodu nadmiernej konsumpcji plastiku.
Na zdjęciu powyżej znajduje się łania, która padła własnie z tego powodu. Weterynarze z Nara Deer Park Association zauważyli, że ta sztuka jest słaba i wycieńczona. Niestety kolejnego dnia już nie żyła.
突然ですが、これは何だと思いますか?これは死亡したシカの胃(第一胃)からでてきたビニール袋の塊です。重さは3.2キロもありました。
続きはスタッフブログ「奈良公園にゴミを捨てないで!」をご覧ください>> https://t.co/MlRLWbuiN5 #奈良の鹿愛護会 #donotlitter #naradeer pic.twitter.com/ExWekNyCE4— 一般財団法人奈良の鹿愛護会 (@nara_aigokai) March 28, 2019
Żeby lepiej nakreślić problem plastiku wystarczy poznać dwie liczby. Łania ze zdjęcia ważyła zaledwie 29 kilogramów. Z czego 4 kilogramy to był plastik. Z takim ładunkiem łania nie mogła przyjmować nowego pokarmu. Plastik jest bezpośrednim powodem jej śmierci.
Niestety, gdy łania wyczuje resztki jedzenia w jakimś plastikowym opakowaniu, które wyrzucił turysta, zje całość. Ona nie jest w stanie rozróżnić co może zjeść, a co nie. Całość pachnie jedzeniem. Takie bezmyślne zachowanie ze strony nas ludzi sprawia, że zabijamy bezbronne zwierzęta.
Władze parku uczulają odwiedzających, aby nie karmili jeleni. Można to zrobić kupując przekąski dla jeleni w sklepie na terenie parku.
鹿を守るエコバッグ
かのこのもようの蚊帳生地バッグ♪奈良公園のお散歩のおともに連れて行ってくださいね。スタッフブログ>> https://t.co/e6HMfOgrqt pic.twitter.com/MmQlW4coUL
— 一般財団法人奈良の鹿愛護会 (@nara_aigokai) April 26, 2019
Ten sam problem dotyczy nie tylko tego parku w Japonii, ale dosłownie całego świata!
Źródło: pl.newsner.com