Domowa odżywka do roślin z drożdży: przyspiesza wzrost, chroni przed chorobami

Jeśli chcesz, by twoje rośliny szybciej rosły, były zdrowsze i bujniejsze, zastosuj stary dobry przepis na nawóz z drożdży spożywczych. Doskonale nadaje się do roślin doniczkowych, balkonowych i tych w ogrodzie. Do tego jest prosty w przygotowaniu, niedrogi i w 100 proc. naturalny. Jak działa drożdżowa odżywka i jak ją przygotować? Przeczytajcie!

Nawóz z drożdży (niefermentowany) – przepis

Przygotuj kostkę drożdży piekarskich (do kupienia w każdym sklepie spożywczym) i ciepłą wodę (najlepiej deszczówkę).

Proporcje: 100 g (tyle waży 1 kostka drożdży) na 10 litrów wody.

Pokruszone drożdże wrzuć do wiadra (lub innego naczynia), zalej ciepłą wodą i dokładnie wymieszaj. Całość odstaw na ok. godzinę. Gdy drożdże się rozpuszczą a roztwór osiągnie temperaturę pokojową, można nim podlewać rośliny. Odżywkę stosujemy dwa razy w miesiącu (najlepiej na wiosnę i późnym latem). Efekty widoczne są po kilku tygodniach.

Czego możemy spodziewać się, stosując nawóz z drożdży?

Drożdże zawierają wiele ważnych dla roślin składników, w tym węglowodany, witaminy z grupy B i żelazo. Stosowanie nawozu drożdżowego:

  • korzystnie wpływa na system korzeniowy, ułatwia ukorzenianie się sadzonek,
  • chroni korzenie przed atakiem wielu szkodliwych drobnoustrojów,
  • przyspiesza wzrost roślin, zwiększa ich bujność

Drożdże wykorzystuje się również w celu ochrony roślin (m.in. ogórków, pomidorów, truskawek) przed chorobami grzybowymi (m.in. szarą pleśnią). Służą temu opryski (pół kostki drożdży rozpuszczamy w 0,5 litra ciepłego tłustego mleka, roztwór następnie rozcieńczamy w 10 litrach wody).

Źródło: kobieta.onet.pl

Share