U wielu z nas z wiekiem na stopach pojawiają się różnego rodzaju deformacje i narośle. Jedną z najczęściej się pojawiających są nagniotki.
Nagniotki to zwykle bolesna i nieestetyczna narośl na podeszwie stopy, palcach lub pięcie. Powstają między innymi na skutek noszenia zbyt ciasnego obuwia, niedopasowanych do budowy anatomicznej stopy skarpet, częstego chodzenia na obcasach lub używania nieprzewiewnego obuwia.
W tym artykule przeczytasz co zrobić, by im zapobiec, a jeśli już się u ciebie pojawiły, pokażemy ci jak się ich pozbyć szybko, łatwo i skutecznie.
ZAPOBIEGANIE:
Przede wszystkim nawilżanie! Pamiętaj, aby po każdej kąpieli zadbać o właściwe nawilżenie stóp. Możesz w tym celu stosować specjalne kremy do stóp, balsamy lub oliwki. Raz w tygodniu wykonaj peeling, który usunie stary naskórek. Warto też poświęcić kilka chwil na masaż stóp, by przywrócić prawidłowe krążenie.
Zwracaj uwagę, by Twoje obuwie było wygodne i przewiewne. Nie chodź cały dzień na obcasach, a jeśli już musisz spędzić więcej czasu w wysokich butach, stosuj specjalne wkładki, które odciążą stopę. Po długim dniu wymocz stopy w lekko ciepłej wodzie z dodatkiem ziół.
Jeśli natomiast znasz już nagniotki z własnego doświadczenia, poza dalszym stosowaniem powyższych zasad profilaktyki (aby nie powstały kolejne nagniotki!), powinnaś podjąć dodatkowe działania.
Poniżej podajemy 7 domowych, prostych sposobów walki z nagniotkami.
SPOSÓB 1
Czego potrzebujesz:
- • 1 ząbek czosnku.
• 1 łyżka stołowa oliwy z oliwek (15 ml)
Zmiażdż czosnek i połącz z oliwą z oliwek, a następnie tak przygotowaną maść zaaplikuj na miejsca, w których znajdują się nagniotki. Połóż na nią gazę i owiń bandażem. Pozostaw na noc. Rano zdejmij opatrunek, ale nie przemywaj stopy. Powtarzaj ten proces co wieczór. Po pewnym czasie zauważysz, że nagniotki znikają, aż pozbędziesz się ich zupełnie.
SPOSÓB 2
Czego potrzebujesz:
- • ½ cebuli
Przekrój cebulę na pół i nacieraj miejsca występowania nagniotków. Najlepiej jest stosować ten sposób wieczorem przed położeniem się spać. Sok z cebuli wnika w skórę działając przeciwzapalnie i leczniczo. Przed pójściem spać załóż skarpetki dla szybszego efektu.
SPOSÓB 3
Czego potrzebujesz:
- • garść kwiatów i liści nagietka.
• 1 łyżka stołowa wody (15 ml)
Zblenduj zioła z wodą aż powstanie jednolita maź. Ważne jest, by nie zwiększać ilości wody, gdyż wtedy substancja będzie zbyt płynna. Tak przygotowaną pastę nakładaj na nagniotki codziennie przed pójściem spać.
SPOSÓB 4
Czego potrzebujesz:
- • 1 figa.
Figa nie tylko wyśmienicie smakuje, ale działa też przeciwzapalnie. Przekrój owoc na pół i miąższ zaaplikuj na nagniotki przed snem. Nałóż opatrunek, by ochronić pościel przed zabrudzeniem. Załóż skarpetki, by dodatkowo unieruchomić bandaż. Rano zdejmij okład i przemyj stopy dokładnie letnią wodą. Na koniec pumeksem zetrzyj stary naskórek i nakremuj stopy. Powtarzaj procedurę, aż nagniotki znikną całkowicie.
SPOSÓB 5
Czego potrzebujesz:
- • 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej (18 g).
• 1 łyżka stołowa letniej wody (15 ml)
Sodę połącz z wodą i wymieszaj, aż powstanie pasta. Delikatnie wmasowuj w nagniotki ruchem okrężnym. Następnie pozostaw pastę na pół godziny na skórze, po czym zmyj ją letnią wodą. Na koniec wyszoruj nagniotki pumeksem, by usunąć zbędny naskórek. Pamiętaj też o kremie nawilżającym!
SPOSÓB 6
Czego potrzebujesz:
- • 1 garść liści pokrzywy.
• 1 łyżka stołowa wody (15 ml)
Zmiksuj pokrzywę z wodą w blenderze aż powstanie pasta. Pastę nałóż na nagniotki i przykryj gazą. Zabandażuj stopę tak, by unieruchomić opatrunek. Pozostaw maść na stopie przez przynajmniej 3 godziny.
SPOSÓB 7
- • 4 łyżki stołowe suszonego rumianku (60 ml).
• 1 litr wrzącej wody
Zaparz rumianek, odczekaj, aż ostygnie i wlej do dużej miski. Zanurz stopy w ciepłym, ale nie gorącym naparze. Odczekaj 10 minut. Następnie wyszoruj zmiękczone nagniotki pumeksem. Oczywiście nie zapomnij na koniec o nałożeniu kremu nawilżającego.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.