Dlaczego nasz organizm gromadzi wodę i jak pozbyć się jej nadmiarów?

Woda w organizmie to kolejne kilogramy. Skutecznym sposobem na szybkie schudnięci jest pozbycie się jej nadmiarów. Jest to też istotne z punktu widzenia naszego zdrowia.

Woda jest potrzebna naszemu organizmowi, daje mu po prostu życie. Nic więc dziwnego, że dba on tak o to by jej nie zabrakło. Jednak nasza dieta i tryb życia sprawiają, że organizm kumuluje wodę na zapas. Powoduje to nie tylko opuchnięcia, pogorszenie cery czy samopoczucia, ale również nadwagę. To dlatego w początkowych fazach diety tak szybko chudniemy bo pozbywamy się nadmiarów wody, które nasz organizm skumulował “na czarną godzinę”.

Oto sześć głównych przyczyn retencji wody w organizmie. Retencja oznacza zatrzymanie, woda po prostu zaczyna gromadzić się w naszym organizmie.

1. Spożywanie soli

Sól jest składnikiem spożywczym, który bardzo mocno sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Sól zawiera praktycznie wszystko, gotowe posiłki, fastfoody, półprodukty, a nawet słodycze. Wystarczy spojrzeć na skład produktów i zobaczyć ile jest w nich sodu. Potem jeszcze sami dodajemy jej do swojej diety soląc jeszcze raz potrawy, które jemy. Dlatego z punktu widzenia wyeliminowania retencji wody w organizmie jest bardzo istotne to by ograniczyć spożycie sodu. Tym bardziej, że negatywnie wpływa na nasze zdrowie np. podnosząc nasze ciśnienie. Sól jest jednym z najtańszych konserwantów, dlatego tak dużo jej codziennie spożywamy. W domu lepiej zastąpić ją solą jodowaną czy himalajską aby choć trochę jeść zdrowiej.

1

Jeśli przez tydzień ograniczycie jedzenie gotowych produktów np. surówki do obiadów, posiłki na mieście czy gotowe półprodukty do przygotowywania posiłków to zobaczycie, że możecie schudnąć nawet parę kilogramów bez większego wysiłku, a Wasze ciało przestanie być opuchnięte i nadęte. Nawet kilka cm w pasie można w ten sposób zejść.

2. Niedobory magnezu

Magnez jest bardzo istotnym pierwiastkiem dla naszego organizmu. Jego niedobory prowokują organizm do zatrzymywania wody co wpływa na powstawanie obrzęków. Dziennie powinniśmy przyjmować minimum 200mg tego pierwiastka. W 100g grochu znajdziemy go 120mg, a w płatkach owsianych 130mg.

3. Niedobory Witaminy B6

Witamina B6 jest niezbędna do poprawnej pracy naszego organizmu i odpowiada m.in. za prawidłowe działanie nerek, które oczyszczają krew i usuwają wodę z naszego organizmu. Pewnie już domyślacie się dlaczego jej niedobory sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie i tworzeniu się obrzęków. Dorosłą kobieta powinna przyjmować 1,3 mg Witaminy B6 dziennie. Dużo tej witaminy znajdziemy w drożdżach, orzechach, wieprzowinie mleku czy jajach.

4. Niedobory potasu

2

Potas bierze czynny udział w gospodarce wodnej naszego organizmu. Jego niedobory zakłócają cały proces i doprowadzają do retencji wody. Wszystko jest wynikiem naszej niewłaściwej diety, która bogata jest w sól, a za to uboga w owoce. Potasu znajdziemy najwięcej właśnie w owocach, a już nie długo będziemy mogli kupić tanie i świeże arbuzy, które mają go dużo.

5. Niewłaściwa dieta

Na pewno wiesz, że żywność przetworzona zawiera dużo soli i cukru, które są używane w procesie jej produkcji oraz konserwacji. Dzięki temu jest dłużej zdatna do spożycia. Zobacz ile soli zawierają ogórki w zalewie octowej, a ile zwykłe kiszone ogórki z beczki, których data spożycia jest krótka. Wszystkie warzywa w puszce czy słoiku tak naprawdę udają zdrowe podczas gdy zawierają masę konserwantów, które tylko wzmagają u nas efekt retencji wody.

Dlatego chcąc zdrowo się odżywiać musimy zacząć rezygnować z takich produktów na rzecz świeżych. Tylko tak wygramy z nadmiarami wody w naszym organizmie. Słone przekąski, gotowa przetworzona żywność, gotowe mięso na obiad, gotowe zupy, fastfoody. Skreśl je ze swojej listy i zamień zdrowszymi zamiennikami. Oto kilka artykułów, które w tym Ci pomogą.

6. Odwodnienie organizmu

Jak rozpoznać odwodnienie? Uszczypnij skórę na dłoni. Skóra człowieka, który przyjmuje odpowiednio dużo wody szybko wraca do pierwotnego stanu, jeśli pijemy jej za mało pozostaje pomarszczona tak jak uszczypnięte prześcieradło.

3

Zbyt mało spożywanej wody doprowadza organizm do skrajnych zachowań. W trosce o nasze bezpieczeństwo i nawet życie, zaczyna on ją gromadzić. Z odwodnieniem jednak bardzo prosto możemy zacząć walczyć. Wystarczy zacząć pić więcej wody, ok. 1,5-2l dziennie czystej wody źródlanej. Alkohol czy kawa sprzyjają odwadnianiu organizmu, warto je ograniczyć lub jeśli je pijesz to pić jeszcze więcej wody.

Źródło: dompelenpomyslow.pl

Share

Dodaj komentarz