Drętwienie rąk jest często występującą dolegliwością, której nie można lekceważyć. Przyczyn powodujących drętwienie rąk jest wiele i są różnorodne, od błahych do bardzo poważnych, sygnalizujących o groźnej chorobie. Mogą mu towarzyszyć: mrowienie, pieczenie, bóle rąk i barków, obrzęki, ograniczenia ruchowe oraz brak czucia.
Przyczyny drętwienia rąk
Drętwienie może wystąpić przy długotrwałym ucisku na nerwy i naczynia krwionośne np. w wyniku pracy przy biurku. Wystarczy wówczas zmienić na jakiś czas pozycję, aby dolegliwości ustąpiły. Jeżeli drętwienie pojawia się w nocy lub nad ranem, należy zastanowić się nad pozycją, jaką przyjmujemy podczas snu. Drętwienie najprawdopodobniej jest wynikiem przygniecenia ręki np. przez głowę. Warto też pomyśleć o odpowiednim materacu i poduszce ortopedycznej.
Uczucie drętwienia rąk może być wynikiem niewłaściwej diety, ubogiej w witaminy z grupy B (zachęcamy do zapoznania się z produktami suplementującymi witaminę B – porównanie ofert), magnez lub wapń. W takim wypadku występują też bolesne skurcze. Należy wówczas wzbogacić dietę w ryby, mięso, banany i orzechy. Jednocześnie ograniczamy spożycie kawy i herbaty, ponieważ „wypłukują” z organizmu magnez.
Drętwienie rąk może być również objawem poważnej choroby. W takim przypadku zwykle nie występuje samoistnie – towarzyszą mu inne objawy. Konieczna wówczas jest konsultacja ze specjalistą: neurologiem i kardiologiem.
Choroby, przy których może wystąpić drętwienie rąk
Zmiany zwyrodnieniowe kręgów szyjnych (zwłaszcza siódmego) mogą powodować bolesne drętwienie aż do barku. Wywołuje je ucisk na oplot nerwowy odpowiadający za sprawność ręki. Gdy ucisk trwa długo, prowadzi do zaburzeń czucia. Traci się pewność i precyzyjność chwytu palcami.
Zespół cieśni nadgarstka powstaje w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Może powodować mrowienie w nadgarstku i okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz palca serdecznego. Dodatkowo pojawia się osłabienie i brak precyzji chwytu. Objawy nasilają się w nocy i po uniesieniu ręki. Zmniejszają się po opuszczeniu ręki w dół.
Zespół cieśni nadgarstka występuje np. przy długotrwałej pracy z myszką komputerową. Jeżeli pracujesz przy komputerze i zauważasz u siebie powyższe objawy, to może być właśnie zespół cieśni nadgarstka.
Zespół rowka nerwu łokciowego powstaje w wyniku ucisku lub podrażnienia nerwu łokciowego. Objawy zespołu rowka nerwu łokciowego w początkowej fazie pojawiają się tylko nocą, później również w dzień i są bardzo zróżnicowane. Oprócz mrowienia i drętwienia odczuwalny jest ból w okolicy rowka, występują zaburzenia czucia (małego i serdecznego palca oraz wewnętrznej strony przedramienia). Pojawia się też osłabienie mięśni.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą tkanki łącznej głównie małych i średnich stawów. Prowadzi do ich zniekształcenia i ogranicza funkcjonowanie. Objawami RZS między innymi są drętwienie i mrowienie rąk, nadwrażliwość na zimno i zaczerwienienie okolic stawowych. Przy tej chorobie występuje poranna sztywność stawów, ustępująca w czasie wykonywania ruchów.
zwyrodnieniowa stawów charakteryzuje się powstaniem wyrośli kostnych w obrębie błony maziowej. Objawem choroby jest drętwienie rąk, ból stawów, początkowo występujący tylko podczas ruchu, potem również w stanie spoczynku, a przede wszystkim w nocy. Ból jest nasilony przy pierwszych ruchach po spoczynku i ustępuje stopniowo podczas wykonywania ruchu.
Choroba Pageta, czyli zniekształcające zapalenie kości, ma charakter metaboliczny. Objawami są bóle kości i stawów, osłabienie mięśni, drętwienie i mrowienie kończyn.
Udar niedokrwienny mózgu, czyli zatrzymanie dopływu krwi do najważniejszego organu, również może spowodować drętwienie kończyn. Jednym z objawów jest niedowład lub paraliż połowy ciała, szczególnie odczuwalny w zakresie możliwości poruszania kończynami.
Guz mózgu to jedna z najpoważniejszych przyczyn drętwienia kończyn. Rozrost guza powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Pojawiają się wówczas ogólne objawy guza mózgu oraz miejscowe, uzależnione od umiejscowienia masy. Guz umieszczony w tylno-dolnej części mózgu powoduje zaburzenia równowagi oraz ograniczenia ruchowe rąk (wypadanie przedmiotów).
Zapalenie opon mózgowych. Podstawowymi objawami bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych są: wysoka gorączka, nudności i wymioty, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy i karku, sztywność karku. Następstwem przebytego zapalenia opon mózgowych mogą być: niedowłady lub porażenie kończyn, zaburzenia mowy, słuchu i inne powikłania neurologiczne.
Zespół Guillemina-Barrego. Pierwszymi objawami choroby są: drętwienie dłoni i stóp, osłabienie mięśni kończyn. Pojawiają się trudności z unoszeniem nóg lub rąk. W ciężkich przypadkach może dojść do porażenia kończyn, zaburzeń oddychania, połykania, mówienia.
Choroby układu krwionośnego. Drętwienie kończyn może być objawem przy zaburzeniach w dopływie krwi do kończyn. Przy zbliżającym się zawale serca może dojść do drętwienia lewej ręki. Towarzyszy mu ostry ból w okolicy zamostkowej. Przy systemowym zapaleniu naczyń dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co może powodować drętwienie i brak czucia w kończynach.
Toczeń rumieniowaty układowy. W zależności od tego, jaki organ lub układ organizmu zajęła choroba, objawy mogą być różne. Podstawowymi symptomami są: osłabienie, stany podgorączkowe lub gorączka, utrata masy ciała. U połowy osób dotkniętych tą chorobą występuje napadowy skurcz tętnic dygitalnych części dłoni i palców.
Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą układu odpornościowego. Przy „rzutach” choroby występuje i utrzymuje się powyżej 24 godzin co najmniej jeden z objawów. Symptomem choroby może być: drętwienie kończyn, osłabienie mięśni ręki lub nogi, zaburzenia równowagi, widzenia lub czucia.
Padaczka jest chorobą neurologiczną, przy której mogą występować napady „ogniskowe”, obejmujące tylko pewne grupy mięśniowe np. kciuka lub ręki. Chory odczuwa wówczas mrowienie, drętwienie, pojawia się ślinotok, występują zaburzenia mowy, słuchu i widzenia.
Życie w ciągłym stresie prowadzące do rozwinięcia nerwicy może powodować drętwienie rąk lub nóg. Kołatanie serca czy dodatkowo bóle brzucha, świadczą o zaawansowanej nerwicy.
Zatrucie ołowiem. Drętwienie kończyn może być objawem uszkodzenia przewodnictwa nerwowego w wyniku zatruć toksycznych, na przykład ołowiem.
Celiakia. Drętwienie kończyn mogą powodować choroby, które uniemożliwiają prawidłowe wchłanianie substancji odżywczych. Do chorób tych należy celiakia, przy której znacznie spada ilość witamin z grupy B w organizmie.
Źródło: kobieta.onet.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.