8 zdrowotnych trików z octem jabłkowym. Stosowały je nasze pra-prababcie

Nie wiem jak Ty, ale ja lubię stawiać na naturalne rozwiązania jeśli chodzi o pielęgnację mojego ciała, czy też walkę z chorobą. Dlatego też kiedy dowiedziałam się, że ocet jabłkowy ma wiele cennych zastosowań w obu przypadkach, wiedziałam, że muszę zgłębić ten temat.

Tak też zrobiłam. A kiedy już zapoznałam się z całą listą jego zastosowań, byłam pod wielkim wrażeniem. Jak się okazuje, produkt ten jest skuteczny zarówno w przypadku bólu gardła, problemów z żołądkiem, jak i w walce z trądzikiem, czy nieświeżym oddechem. Warto więc znaleźć odrobinę czasu i zapoznać się ze wszystkimi informacjami na jego temat, które w znacznym stopniu mogą ułatwić życie.

Czym w ogóle jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to kwaśna ciecz wytwarzana podczas fermentacji jabłecznika z jabłek lub moszczu jabłkowego, który tworzy bogaty bursztynowy płyn. Ocet ten może mieć zastosowanie nie tylko w kuchni. Sporo mówi się o jego korzyściach zdrowotnych, a wszystko za sprawą właściwości kwasowych, dużej ilości probiotyków oraz wysokiego poziomu potasu.

Uwaga: Przed użyciem produktu, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ nie jest on wskazany dla osób z cukrzycą.

#1 Ból gardła

Jeśli masz problemy z gardłem, ból pomogą uśmierzyć Ci płukanki jamy ustnej roztworem octu jabłkowego z przygotowaną wodą. Do mieszkanki można dodać odrobinę miodu. Ocet jabłkowy pomaga produkować mniej śliny, ponadto ma działania bakteriobójcze.

#2 Rozstrój żołądka

Ocet jabłkowy pomoże Ci również z problemami żołądkowymi. Według RefluxMD, może być to zasługa kwasu octowego, który pomaga zrównoważyć poziom kwasu w jelitach. Wiele osób pije jedną łyżeczkę octu codziennie jako tonik.

#3 Zatkany nos

Ocet jabłkowy pomoże również na zatkany nos, z tego samego powodu co na ból gardła, zmniejsza produkcję śluzu. Podczas choroby, Twój organizm wytwarza dużo śluzu, aby pomóc w walce z zarazkami i substancjami drażniącymi. Niestety, czasami tego śluzu jest zbyt wiele, przez co może on blokować nos i spływać do gardła. Kwas w occie pomaga zaostrzyć błony śluzowe, a także sprzyja rozpadowi dodatkowego śluzu.

#4 Wypryski skórne

Pryszcze to problem wielu osób. W walce z nimi może pomóc Ci ocet, który możesz stosować kilka razy w tygodniu. Ma on właściwości, które zabijają bakterie odpowiedzialne za powstawanie trądziku.

#5 Nieświeży oddech

Nieświeży oddech to kolejny problem, który możesz rozwiązać dzięki bohaterowi tego wpisu. Wiadomo, że najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Warto jednak przy takich dolegliwościach spróbować płukanek z roztworu octu jabłkowego i wody. Tego typu rozwiązanie nie tylko zabije brzydkie bakterie, ale i upora się nawet z uporczywym zapachem cebuli i czosnku.

#6 Nieprzyjemny zapach stóp

W tym przypadku możesz spróbować kuracji, na którą składa się płukanie stóp w specjalne płukance. Jak ją przygotować? Wystarczy, że dodasz do ciepłej wody ocet i zanurzysz w niej stopy na 15 minut. Metoda ta pomoże Ci nie tylko pozbyć się brzydkiego zapachu stóp, ale też będzie świetnym lekarstwem na powstałe odciski.

#7 Znamiona na skórze

Zanim zaczniesz stosować ocet na znamiona, skonsultuj się z dermatologiem. Ludzie na całym świecie używają octu jabłkowego, aby pozbyć się różnego rodzaju znamion. Choć w większości przypadków w niczym one nie przeszkadzają, to czasami bywa tak, że znamię znajduje się w miejscu, które jest dla nas kłopotliwe i chcemy się go pozbyć. Jeśli tak jest, spróbuj codziennie stosować w tym miejscu ocet jabłkowy, po czym zakryj je bandażem. Po około trzech tygodniach plamka powinna odpaść.

#8 Skuteczny w walce z plamami

Dzięki bohaterowi tego wpisu pozbędziesz się także plam na dywanie, tapicerce oraz powierzchniach ceramicznych. Jeśli chcesz go użyć na delikatnym lub porowatym materiale, pamiętaj aby go rozcieńczyć. Ocet nie nadaje się do czyszczenia białych tkanin, ponieważ w takich warunkach sam może zostawiać plamy.

Share

Dodaj komentarz