Nie ma czegoś takiego, jak „prawdziwy poród”. Niezależnie od tego, czy kobieta rodzi naturalnymi siłami, musi przejść przez cesarskie cięcie, rodzi sama czy w towarzystwie partnera, w szpitalu, domowym zaciszu czy w wodzie, wykonuje wielki wysiłek, za który należy jej się szacunek i uznanie.
Z tego powodu nie rozumiemy, dlaczego tak wiele kobiet, które urodziły naturalnie, czuje się lepszymi matkami niż te, które zostały poddane operacji. Po pierwsze, często nie mają wyboru, a po drugie… to wcale nie jest lepsza i lżejsza wersja porodu, bo ból, który pojawia się po cesarce, towarzyszy kobiecie przez długi okres i niestety znacząco wydłuża okres połogu. Poniżej przedstawiamy Wam trzy fakty o cesarskim cięciu, o których się nie mówi.
1. Dzielne znoszenie konsekwencji interwencji chirurgicznej
Poród z pomocą chirurga jest poważną operacją, która niestety niesie też ryzyko powikłań zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Ból po interwencji trwa znacznie dłużej niż okres powrotu do zdrowia po naturalnym porodzie.
Ponadto warto pamiętać, że w czasie operacji kobieta jest świadoma pomimo podania znieczulenia, co może być traumatycznym przeżyciem. Nie czuje bólu, ale czuje, że coś się dzieje z jej ciałem… Pełną narkozę podaje się tylko w przypadku nagłych przypadków zagrażających życiu matki i dziecka. Jest też skazana na samą siebie, ponieważ zazwyczaj nie wpuszcza się partnera na salę operacyjną (co innego przy porodzie naturalnym).
2. Niepewność i niepokój
Niestety, aż do czasu, gdy znieczulenie przestanie działać, nie da się stwierdzić, czy oby na pewno z pacjentką wszystko jest w porządku. Pomimo to dzielne mamy nie myślą o sobie – chcą tylko, by nic nie stało się ich dziecku.
Warto przejść na następną stronę i doczytać, dlaczego mamom po cesarskim cięciu należy się szacunek, a nie słowa krytyki za „lekki poród”, bo on taki wcale nie jest…
3. Walka po operacji
Podczas gdy kobiety rodzące naturalnie zazwyczaj po kilku dniach wracają do formy, kobiety po cesarce mogą o tym zapomnieć. Okres regeneracji organizmu po przebytym zabiegu trwa całe tygodnie. Mając to na uwadze, nie można mówić, żeby to była łatwiejsza forma rodzenia…
Każdy poród jest olbrzymim wysiłkiem i wszystkie mamy zasługują na szacunek!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.