Każda mama, która rodziła przez cesarskie cięcie, może być z siebie dumna. Tu przeczytacie dlaczego

Nie ma czegoś takiego, jak „prawdziwy poród”. Niezależnie od tego, czy kobieta rodzi naturalnymi siłami, musi przejść przez cesarskie cięcie, rodzi sama czy w towarzystwie partnera, w szpitalu, domowym zaciszu czy w wodzie, wykonuje wielki wysiłek, za który należy jej się szacunek i uznanie.

Z tego powodu nie rozumiemy, dlaczego tak wiele kobiet, które urodziły naturalnie, czuje się lepszymi matkami niż te, które zostały poddane operacji. Po pierwsze, często nie mają wyboru, a po drugie… to wcale nie jest lepsza i lżejsza wersja porodu, bo ból, który pojawia się po cesarce, towarzyszy kobiecie przez długi okres i niestety znacząco wydłuża okres połogu. Poniżej przedstawiamy Wam trzy fakty o cesarskim cięciu, o których się nie mówi.

1. Dzielne znoszenie konsekwencji interwencji chirurgicznej

Poród z pomocą chirurga jest poważną operacją, która niestety niesie też ryzyko powikłań zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Ból po interwencji trwa znacznie dłużej niż okres powrotu do zdrowia po naturalnym porodzie.

Ponadto warto pamiętać, że w czasie operacji kobieta jest świadoma pomimo podania znieczulenia, co może być traumatycznym przeżyciem. Nie czuje bólu, ale czuje, że coś się dzieje z jej ciałem… Pełną narkozę podaje się tylko w przypadku nagłych przypadków zagrażających życiu matki i dziecka. Jest też skazana na samą siebie, ponieważ zazwyczaj nie wpuszcza się partnera na salę operacyjną (co innego przy porodzie naturalnym).

1

2. Niepewność i niepokój

Niestety, aż do czasu, gdy znieczulenie przestanie działać, nie da się stwierdzić, czy oby na pewno z pacjentką wszystko jest w porządku. Pomimo to dzielne mamy nie myślą o sobie – chcą tylko, by nic nie stało się ich dziecku.

Warto przejść na następną stronę i doczytać, dlaczego mamom po cesarskim cięciu należy się szacunek, a nie słowa krytyki za „lekki poród”, bo on taki wcale nie jest…

2

3. Walka po operacji

Podczas gdy kobiety rodzące naturalnie zazwyczaj po kilku dniach wracają do formy, kobiety po cesarce mogą o tym zapomnieć. Okres regeneracji organizmu po przebytym zabiegu trwa całe tygodnie. Mając to na uwadze, nie można mówić, żeby to była łatwiejsza forma rodzenia…

3

Każdy poród jest olbrzymim wysiłkiem i wszystkie mamy zasługują na szacunek!

Share

Dodaj komentarz