Koalicja Obywatelska przestała istnieć? Według słów Katarzyny Lubnauer, KO mogąca zachwiać monopolem władzy sprawowanym przez PiS upadła. Czy oznacza to koniec planowanej koalicji ugrupowań opozycyjnych?
Koalicja Obywatelska, która powstała na potrzeby wyborów samorządowych w 2018, skupiała w sobie polityków Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Z racji tego, że koalicja tych ugrupowań zdobyła wielką popularność i uznanie wśród wyborców, eksperci polityczni zaczęli dopatrywać się w obozie rzeczywistej siły, która miałaby zachwiać rządami Prawa i Sprawiedliwości. Jak się okazuje, projekt może całkowicie upaść oraz zostać zastąpiony przez coś zupełnie innego. Tak przynajmniej uważa Katarzyna Lubnauer.
Koalicja Obywatelska upadanie? Katarzyna Lubnauer komentuje sytuację w opozycji
Pomimo tego, że blok dwóch ugrupowań wygrywał wybory w największych miastach Polski i sprawił, że Polacy odzyskali chociaż część wiary w polityków opozycji, według Lubnauer przestał istnieć. Jak sama zaznaczyła dobitnie, „Koalicję Obywatelską zakończyły wydarzenia grudniowe”.
Według polityk odejście do partii Grzegorza Schetyny kilku posłów Nowoczesnej raz na zawsze zakończyło projekt przygotowany na elekcje samorządowe i czas, aby tamto ugrupowanie wyewoluowało w coś całkowicie nowego. Nie wykluczone, że nowy blok partyjny, składający się z polityków opozycji w wyborach do Europarlamentu, będzie nosił całkowicie inną nazwę.
– To nie jest czas na przepychanki, tylko jest czas na zbudowanie nowej koalicji, koalicji, która może być na wybory europejskie, może ją nazwać Koalicją Europejską – powiedziała w RMF FM szefowa Nowoczesnej.
Kto będzie koalicjantem Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej?
Według słów parlamentarzystki ugrupowanie prowadzi obecnie rozmowy z szefem PSL – Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i SLD – Włodzimierzem Czarzastym, aby stworzyć wspólne listy do Europarlamentu. Pomimo różnic ideowych, w partiach opozycji istnieje bardzo duże zainteresowanie wspólnym projektem. Sama polityk w wywiadzie na antenie RMF FM nie chciała jednak zagwarantować udziału wszystkich partii w wyborach samorządowych. Obecnym priorytetem opozycyjnego bloku politycznego jest sukces w majowych głosowaniach do Europarlamentu.
Jak ostatecznie będzie wyglądać koalicja partii opozycyjnych? Czy słowa Lubnauer oznaczają, że zapowiadane przez liderów konkurencji politycznej Prawa i Sprawiedliwości wspólne ugrupowanie polityczne w ogóle powstanie? Jeśli tak, to w jakim kształcie będzie wyglądać współpraca tak odmiennych ideowo od siebie ugrupowań? Tego wciąż nie wiemy.
Źródło: pikio.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.