Kwaśniewski wypowiedział się ostro o Schetynie. „Jak nie zostanie premierem, to jego los zostanie przesądzony”

Aleksander Kwaśniewski udzielił wywiadu, w którym wypowiadał się na temat zbliżających się wyborów do polskiego parlamentu. Przeanalizował obecny układ sił i w ostrych słowach wypowiedział się na temat obecnego lidera opozycji – Grzegorza Schetyny.

Aleksander Kwaśniewski wycofał się z polityki w 2007 roku, czyli 12 lat temu. Mimo to wciąż pozostaje aktywnym komentatorem sceny politycznej, który chętnie udziela wywiadów eksperckich. Były prezydent RP w ostatniej rozmowie analizował obecną sytuację opozycji i Grzegorza Schetyny. Zapowiedział mu nieciekawą przyszłość, jeśli nie uda mu się osiągnąć zamierzonego sukcesu.

Aleksander Kwaśniewski ocenia szanse opozycji

Były prezydent zauważył, że opozycja zbyt późno zaczęła budować struktury pod koalicję, która mogłaby zagrozić PiS. Jak zaznaczył – partia rządząca prowadzi profesjonalną kampanię wyborczą, której sprzyja dobra koniunktura na rynku światowym, oraz publiczne media skrzętnie wykorzystywane do politycznego przekazu.

W międzyczasie opozycja wydaje się błądzić we mgle. Mówiło się o wystąpieniu z KE ugrupowania PSL, ale wciąż nie są to w stu procentach pewne informacje. Nie wiadomo, czy Platforma Obywatelska będzie kontynuować koalicję bez Polskiego Stronnictwa Ludowego, ale z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, czy też dołączy do koalicji centroprawicowej, które zamierza budować PSL. Były lider SLD uważa, że czas zwłoki działa na niekorzyść koalicjantów, którzy tracą w ten sposób argumenty na przekonanie niezdecydowanego wyborcy.

– Nawet kilka punktów procentowych może zaważyć na sukcesie. W przypadku wyborców, którzy nie są specjalnie zainteresowani polityką, sprawdza się prosty mechanizm: najzwyczajniej w świecie chcą być w obozie zwycięzców – mówił Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski wytyka błędy liderów opozycji i Grzegorza Schetyny
Były prezydent zauważył, że liderzy opozycji popełniają kilka błędów, których uniknięcie mogłoby im dać kilka korzystnych procentów w zbliżających się wyborach. Chodzi o niedostrzeganie wielu ułomności działań obecnego rządu, które dotyczą spraw ważnych.

Kwaśniewski zwrócił uwagę na problemy z edukacją – zarówno z pensjami nauczycieli, jak i zbyt małym naciskiem na przedmioty ścisłe, co skutkowało fatalnymi wynikami matury z matematyki. Z problemami boryka się także służba zdrowia. Ponadto obecna polityka UE jest mocno skierowana na ekologię, a partia rządząca zdaje się od tego odcinać.

– Premier, który głosi, że Polska długo jeszcze będzie budowała przyszłość na węglu. Nagłe deklaracje w sprawie energetyki atomowej […] Mamy miasta, które przez wiele dni w roku giną w smogu […] opozycja mogłaby skutecznie zawalczyć o młody elektorat, szczególnie wrażliwy na ekologię – powiedział były prezydent.

W wywiadzie Aleksander Kwaśniewski poruszył także temat Grzegorza Schetyny i jego politycznych ruchów. Były prezydent nie ukrywał, że porażka w nadchodzących wyborach może skończyć się dla obecnego lidera Platformy Obywatelskiej polityczną śmiercią.

– On gra o najwyższą stawkę, co powinno skłaniać do mniej egoistycznego myślenia. Jeśli nie spełni swojego politycznego marzenia i nie zostanie na jesieni premierem, jego polityczny los będzie przesądzony – powiedział Kwaśniewski.

Źródło: pikio.pl

Share