Prosty przepis na babkę wielkanocną. Tak to ciasto robiły nasze mamy i babcie. Pycha

Kształt i smak babki wielkanocnej trudno pomylić z czymkolwiek innym. Do jej pieczenia są specjalne formy – metalowe, a ostatnio też silikonowe. Wielkanoc 2018 już niebawem, więc pora wypróbować przepis na to świąteczne ciasto.

Czy obok mazurka wielkanocnego jest bardziej charakterystyczne ciasto dla świąt wielkonocnych niż babka? Baba wielkanocna, dla innych babka łaciata to specjał dobrze znany na naszych stołach. Ich szeroki wybór i coraz wymyślniejsze wersje można kupić w cukierniach czy marketach, ale prawdziwa satysfakcja pojawia się, kiedy przygotujemy swoją własną!

Postanowiliśmy zajrzeć do zeszytów naszych mam i babć, które babki wielkanocne robiły zawsze na te wiosenne święta. Okazuje się, że to bardzo proste, nie wymaga wielu składników i długiego czasu przygotowania. Zatem – wypróbujcie ten przepis!

Składniki – czego potrzebujemy do zrobienia babki wielkanocnej?

  • 0,5 kg mąki pszennej
  • 35 dag cukru
  • 25 dag masła
  • 4 jajka
  • 1/3 szklanki mleka
  • 3 łyżki kakao
  • cukier puder do posypania

Babka Wielkanocna. Jak zrobić babkę?

Zacznijmy od jajek i oddzielenia żółtek od białek. Tych pierwszych za chwilę użyjemy, a białka nieco później będziemy ubijać na sztywno. Potrzebna nam miska i pałka do ucierania ciasta. Do miski wrzucamy masło (najlepiej wyjąć je pół godziny wcześniej z lodówki, miękkie lepiej będzie z nami współpracować). Masło ucieramy dodając stopniowo cukier i cukier waniliowy oraz po jednym żółtku. Kiedy te składniki tworzą już jednolitą masę, stopniowo dodajemy (np. po łyżce) mąkę, nadal ucieramy i po trochu wlewamy mleko.

1

Cała mąka i mleko jest już zmieszana z masłem, żółtkami i cukrem? Odstawiamy na chwilę miskę na bok, teraz ubijamy białka. Sztywną pianę dokładamy do reszty ciasta i mieszamy. Podpowiemy, że to też dobrze robić porcjami, bo piana bywa kłopotliwa zanim połączy się z resztą składników. Po wymieszaniu wszystkiego konsystencja stała się lżejsza, prawda? I i to chodziło.

Przed nami ostatni krok. Ciasto dzielimy na dwie części – do jeden z misek dodajemy kakao i mieszamy, aż będzie jednolite. Na tym kończymy przygotowania. Pozostaje nam przełożyć ciasto do formy. Najpierw warstwa biała, potem ciemna, tak na zmianę. Liczba warstw zależy od nas. Jeśli chcemy jedną ciemną falę, wystarczy połowę białej masy włożyć do formy i rozetrzeć wokół słupka formy, potem całą ciemną, rozetrzeć tak samo i pozostałą białą.

Jeśli chcemy mieć babkę jednolitego koloru – nie dzielimy ciasta, nie dodajemy kakao. Warto za to do białej części wcisnąć trochę soku z cytryny.

Ciasto trafia do piekarnika na ok. 1 godz. w temp. 180 stopni. Sprawdzamy drewnianym patyczkiem czy ciasto jest suche. Po wyjęciu wyjmujemy z formy obracając ją do góry dnem, a po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem lub lukrujemy.

2

Źródło: pomorska.pl

Share

Dodaj komentarz