14 najczęściej popełnianych błędów w trakcie pieczenia. Tak łatwo ich uniknąć

Po prostu kocham desery. I nie wyobrażam sobie normalnego funkcjonowania bez pysznych słodkości

A skoro o nich już mowa, dziś pragnę podzielić się z Tobą najczęściej popełnianymi błędami, przez które ciasto może się nie udać. Lepiej ich unikać!

1. Nie czytasz przepisów

1

Nie wyobrażam sobie sytuacji, że mogłabym zacząć pracę nad wypiekiem, nie mając bladego pojęcia jak wygląda przepis krok po kroku.

To bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem pracy wiedzieć, co dokładnie nas czeka. W przeciwnym wypadku nie trudno o wpadkę.

2. Dodawanie składników „na oko”

2

Po to w przepisie podane są dokładne gramatury, aby wiedzieć ile gramów masła, mąki, czy też cukru będziemy potrzebować. Nie można tego bagatelizować i zakładać, że może uda się bez tego obejść i dodać składniki „na oko”.

Uwierz mi na słowo, to nie jest dobry pomysł.

3. Dekorujesz jeszcze ciepłe ciasto

W świecie pieczenia duże znaczenie ma cierpliwość. Zanim zaczniesz stroić ciasto m.in. masą, zaczekaj, aż ostygnie.

W przeciwnym wypadku nie masz co liczyć na zachwycający efekt końcowy.

4. Otwierasz piekarnik podczas pieczenia

3

Za każdym razem, kiedy otwierasz drzwiczki piekarnika, wewnątrz urządzenia spada temperatura. Przez co ciasto nie tylko nie może rosnąć, ale też spowalnia się cały proces pieczenia.

Pamiętaj więc, że jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda sytuacja z ciastem, sprawdź to przez szybkę w drzwiczkach. Możesz je otworzyć dopiero, kiedy zakończy się proces pieczenia.

5. Wstawiasz ciasto do zimnego piekarnika

Kluczowy temat przy pieczeniu? To oczywiście odpowiednia temperatura. I tu zawsze musisz pamiętać o bardzo ważnym aspekcie.

Nigdy nie wkładaj ciasta lub ciasteczek do piekarnika, który jest nienagrzany. W przeciwnym wypadku ciasto może nie wyrosnąć. Co więcej, może Twojemu ciastu może zabraknąć brązowego koloru.

6. Nie ustawiasz odpowiedniej temperatury

Przed pieczeniem sprawdź dokładnie jaka jest odpowiednia temperatura i czy na pewno ustawiłaś dobre parametry w swoim piekarniku.

Pamiętaj, odpowiednia temperatura to postawa przy wypiekach!

7. Nie przesiewasz suchych składników

4

Jeśli przygotowujesz wypiek i w przepisie jest mowa o przesianiu suchych składników, nie powinnaś tego bagatelizować.

Dzięki przesianiu, ułatwisz proces połączenia suchych i mokrych produktów . Tym samym unikniesz dużych grudek.

8. Zapominasz wcześniej wyjąć masło z lodówki

Masło to kluczowy element w procesie pieczenia. Jeśli więc zależy Ci, aby wypiekł się udał, musisz pamiętać, że należy zadbać o odpowiednią temperaturę tego produktu.

W większości przepisów potrzebujesz miękkiego masła, aby dobrze się utarło. A na to potrzeba czasu, więc zawsze powinnaś brać to pod uwagę przy pieczeniu.

9. Nie dodajesz szczypty soli do ciasta

Wiem, może wydawać się to czystą abstrakcją. Po co w końcu do deseru słony produkt?

Jak się okazuje, sól pomaga wzmocnić smak wypieku, podkreślając jego słodkość.

10. Nie zeskrobujesz składników ze ścianki miski miksera

To kolejny poważny błąd. Jeśli nie będziesz tego robić, składniki na ciasto nie połączą się tak jak należy. Co przełoży się negatywnie na efekt końcowy wypieku.

11. Nie pamiętasz o przygotowaniu formy do pieczenia

5

Przygotowując ciasto, liczy się każda minuta, aby ciasto jak najszybciej znalazło się w piekarniku. Dlatego powinnaś wcześniej wszystko dokładnie zaplanować.

Zanim zabierzesz się za masę na ciasto, upewnij się, że zadbałaś o przygotowanie formy – natłuściłaś ją lub ułożyłaś wcześniej w środku papier do pieczenia.

12. Zbyt krótko miksujesz masło i cukier

Jak już wcześniej wspomiałam, musisz pamiętać o odpowiedniej temperaturze masła. Liczy się również czas jak długo będziesz używać miksera przy łączeniu masła i cukru.

Po tym jak składniki ładnie się połączą, powinnaś używać miksera na średnich obrotach, jeszcze przez 3-4 minuty. Tak, aby powstała mieszanka stała się puszysta i nabrała jaśniejszego koloru.

13. Zapominasz o papierze do pieczenia

6

Jeśli nie chcesz, aby ciasto przywarło do formy i nie przypaliło się, pamiętaj o użyciu papieru do pieczenia.

Dzięki niemu nie tylko nie uszkodzisz ciasta, ale też szybko i sprawnie umyjesz użytej formy.

14. Zamiast proszku do pieczenia używasz sody oczyszczonej i odwrotnie

7

I na koniec dylemat, z którym zawsze miałam największe problemy. Okazuje się bowiem, że nie można zamieniać sobie od tak sody oczyszczonej na proszek do pieczenia i odwrotnie.

Soda znacznie szybciej reaguje ze składnikami niż proszek do pieczenia. Natomiast proszek do pieczenia jest odpowiedzialny za wzrost ciasta na dalszym etapie pieczenia. Jeśli więc w przepisie masz wskazany konkretny składnik, użyj go.

Share

Dodaj komentarz