12 sprawdzonych trików kuchennych z babcinych zeszytów. Pomogą uratować nie jedno danie

Gotowanie to prawdziwa sztuka. I w moim przypadku największym autorytetem pod kątem była zawsze babcia, która potrafiła wyczarować cuda na rodzinny obiad.

Z biegiem czasu zaczęła przekazywać mi cenne rady, które połączyłam z trikami babć moich koleżanek. I tak oto powstało poniższe zestawienie!

1. Ubijanie białek

Aby uzyskać idealną pianę, nasze babcie dodawały do białek szczyptę soli lub kilka kropel soku z cytryny. Warto też pamiętać, że przed ubiciem białek, należy je schłodzić.

2. Idealne ciasto na pizze

2

Przygotowując domową pizzę, zastąp część mąki przy pomocy kaszy mannej. Dzięki temu zabiegowi, ulubiona przekąska będzie mega chrupiąca!

3. Soczysty schab

3

Aby uzyskać takie efekty, tuż przed pieczeniem, należy sparzyć przygotowywane mięso wrzątkiem. I to wszystko!

4. Jeśli rosół to…

Każda babcia przyzna, że kluczem do idealnego rosołu jest długość jego gotowania. Cały proces powinien odbywać się powoli i trwać 2-3 godziny. W przeciwnym wypadku nasza zupa stanie się mętna, przez co straci swój niepowtarzalny smak.

5. Jajecznica jak u babci

5

Pamiętasz ten smak puszystej jajecznicy, którą przygotowywała Twoja babcia? I choć kilka razy próbowałaś ją odtworzyć, nigdy Ci się to nie udało?

Sekret tkwi w mleku, które powinniśmy dodać do jajecznicy. Proporcja jest prosta, na każde jajko przypada łyżka mleka.

6. Ciasto drożdżowe na 6

Było już ciasto kruche, czas więc na ciasto drożdżowe, które w wykonaniu babci zawsze było delikatne i puszyste jednocześnie. W czym tkwi cały sekret?

Zamiast całych jajek, dodaj tylko żółtka. Po drugie, zwiększ ilość ciepłego mleka.

7. Przesuszona pieczeń

7

Co pomoże uniknąć nam totalnej klapy w tym przypadku? Dodanie do piekarnika pojemnika z wodą, które zapewni odpowiednią wilgotność.

8. Gotująca się woda nie wykipi

8

Zdarzyło Ci się na chwilę wyjść z kuchni i zapomnieć o gotującej się w garnku wodzie? Po powrocie okazało się, że masz w kuchni prawdziwy bałagan?

Aby tego uniknąć, połóż na naczyniu z gotującą się cieczą drewnianą łyżkę i to wszystko!

9. Czy jajko jest świeże?

9

Aby to sprawdzić, naszym babciom wystarczyła szklanka i zimna woda.

Jeśli jajko wrzucone do szklanki z wodą opadało na dno, oznaczało to, że można spokojnie je wykorzystać. Jeśli zaś unosiło się do góry, należało od razu się go pozbyć.

10. Przechowywanie ziemniaków

10

Aby ziemniaki nie zaczęły kiełkować i jednocześnie dłużej nadawały się do użytku, nasze babcie do worka z ziemniakami dodawały jabłko.

11. Żółty ser

11

Jeśli nie chcesz, aby żółty ser nie wysechł i stwardniał po bokach, posmaruj go masłem.

12. Pękające jajka podczas gotowania

12

Aby temu zaradzić, nasze babcie przede wszystkim gotowały jajka w temperaturze pokojowej. Co więcej, do gotującej się wody dodawały szczyptę soli, dzięki czemu jajka obierało się znacznie szybciej i łatwiej.

13. Smak mrożonych owoców

13

Istnieje i sposób, który przywróci smak mrożonym owocom. Co należy zrobić?

Wystarczy polać je ciepłą wodą z dodatkiem cukru.

14. Kawa z dodatkiem soli

14

Tuż przed zalaniem kawy gorącą wodą, dodaj szczyptę soli. Dzięki temu wzbogacisz aromat czarnego trunku.

15. Ryba

15

Przed usmażeniem lub upieczeniem ryby, dopraw ją solą. Tym samym przy efekcie końcowym Twoja ryba będzie idealnie soczysta.

Share

Dodaj komentarz