Napis na drzwiach K+M+B nie oznacza imion trzech króli. Ludzie od lat źle go interpretują

K+M+B to napis, który widnieje na drzwiach wielu domów, kiedy księża udają się na kolędę. Napis, który przez znaczną część wierzących interpretowany jest jako skrót od imion Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara. Okazuje się jednak, że ma on kompletnie inne znaczenie, niż większość z nas zakłada.

Błędny zapis

Okazuje się, że wielu z nas przez lata żyło w błędzie, bowiem napis po przyjętej kolędzie nie ma nic wspólnego (a przynajmniej nie powinien mieć) z mędrcami, którzy przyszli przywitać nowo narodzonego Jezusa. Nie chodzi tutaj jednak o samą interpretację lecz także o sam zapis, który również jest błędny.

1

Co w rzeczywistości oznacza napis C+M+B?

Prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak: C + M + B 2019 (tudzież inny rok). Warto również zaznaczyć, że znaki stojące między literami to nie „plusy” (wiele osób tak uważa) a „krzyżyki” – znak błogosławieństwa. Kolejne litery pochodzą z kolei od łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat”, czyli „Niech Chrystus błogosławi ten dom” (niektórzy tłumaczą to: „Chryste błogosław temu domowi”). Oznacza to, że wierni powinni traktować ten napis jako oznakę przekazanego przez kapłana błogosławieństwa, a nie przybycia Trzech Królów.

Skąd wzięła się litera „K”?

Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Okazuje się bowiem, że „K” nie pojawiło się w zapisie z przypadku. Ludzie zaczęli zastępować łacińskie „C” literą „K” jeszcze w średniowieczu – to wtedy podobno miała pojawić się legenda o trzech królach, która z każdym kolejnym wiekiem zyskiwała na swojej popularności. Nowa pisownia utarła się tak bardzo, że dziś jest często wypisywana na drzwiach, a tym samym mylona z inicjałami imion trzech mędrców.

2

C+M+B czy K+M+B na drzwiach?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w Polsce jeszcze do niedawna dominował zapis inicjałów trzech króli – Kacper, Melchior i Baltazar. Przy poświęceniu kredy, ksiądz modlił się słowami:

Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy

Dzisiaj jednak wielu wiernych i duszpasterzy od tego odchodzi i świadomie skłania się do zapisu C+M+B. Wiele wskazuje na to, że słusznie…

Zapisek z Księgi liturgicznej

W Księdze liturgicznej „Obrzędy błogosławieństw” tom II, str. 244 czytamy, że można stosować zapis: C M B lub J M J – inicjały świętej rodziny: Jezusa Maryi i Józefa. Nie ma tam żadnej wznianki na temat inicjałów K M B, którymi posługuje się tak wielu ludzi.

Warto się więc dobrze zastanowić, zanim po raz kolejny będziecie chcieć napisać na swoich drzwiach inicjały K+M+B. Pamiętajmy, że to inicjały C+M+B były tymi pierwotnymi i oznaczają świadomą prośbę skierowaną do Jezusa Chrystusa o błogosławieństwo.

Share

Dodaj komentarz