Opiekujesz się wnukiem? Zobacz, jaki to ma wpływ na Twoje zdrowie

W dzisiejszych czasach zazwyczaj zarówno ojcowie, jak i matki pracują zawodowo, a dzieci zostają pod częściowo opieką niani, pani ze żłobka lub dziadków, a to ostatnie jest oczywiście najlepszą opcją. Nikt tak nie zadba o malucha jak jego rodzice lub dziadkowie.

Wiele osób uważa jednak, że to dodawanie pracy seniorom, którzy już przecież swoje w życiu przepracowali i należy im się odpoczynek. A co na ten temat mówią naukowcy?

Dr David Koally i jego zespół przeprowadzili interesujące badania na temat wpływu opieki nad wnukami na seniorów. Wyniki badań zostały opublikowane w prestiżowym „Journal of Evolution and Human Behaviour”. Wynika z nich jasno, że ci, którzy zajmują się dziećmi, żyją średnio o 5 lat dłużej! Dlaczego tak się dzieje?

1

Dr Koally wyjaśnia, że opieka nad dziećmi redukuje stres, dodaje energii i sił, co z kolei pozytywnie odbija się na stanie zdrowia.

Dzięki dzieciom starsze osoby mniej myślą o upływie czasu i częściej mają powód do uśmiechu. Co ważne, opieka nad wnukami daje im poczucia bycia potrzebnymi i ważnymi, a także zapewnia wielką satysfakcję! Dziadkowie i babcie widzą, że wciąż mogą wiele dać innym, a dzieci chętnie się od nich uczą. Obie strony korzystają!

Share

Dodaj komentarz