Kiedy w rodzinie pojawia się jej nowy członek wszyscy dokładnie analizują do kogo jest podobny. Wizualny odbiór pewnych cech jest stosunkowo prosty, ale co z cechami, których nie widać gołym okiem? Jedną z nich jest inteligencja. Pewnie zastanawiasz się skąd można dowiedzieć się, który z rodziców miał większy wkład w kreowaniu tej cechy. Odpowiedzą są geny, które zawsze mówią prawdę.
Dzięki badaniom wiadome jest już, że geny związane z inteligencją potomstwa przekazywane są wraz z chromosomem płciowym X rodzica.
Związek genetyki i inteligencji
Zawsze było oczywiste, że pewne cechy związane z inteligencją są dziedziczne. Nie było jednak nadal wiadomo w jaki sposób zachodzi to zjawisko i kto jest odpowiedzialny za przekazanie tych informacji genetycznych.
Wszystko zależy od umiejscowienia genów. Według prof. Gillian Turner: „Lehrke jako pierwszy sugerował, że geny kodujące funkcje intelektualne mogą znajdować się na chromosomie X”.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge w 1884 r. na myszach były jednymi z pierwszych eksperymentów wykazujących istotność chromosomu X matki na inteligencję. Nie znaleźli jednak solidnych dowodów, które wykazałyby bez wątpienia jak działa przekazywanie genów. Ten brak dowodu zachęcał innych naukowców jeszcze bardziej do przeprowadzenia badań nad inteligencją i jej związkiem z chromosomem X.
Nowe badania nad chromosomem X
Według J. Delgado z Uniwersytetu w Ulmie w Niemczech:
Podczas badania genów związanych z uszkodzeniami mózgu, stwierdzono, że wiele z nich, zwłaszcza tych, które są związane z zdolnościami poznawczymi, znajdowało się na chromosomie X.
Było to rewolucyjne odkrycie, które wykazało, że inteligencja jest bezpośrednio związana z genami matki.
Analiza przeprowadzona przez Jednostkę Nauk Społecznych i Zdrowia Publicznego Rady Medycznej w Glasgow w Szkocji wnosi odrobinę więcej informacji. W tym badaniu przeprowadzano wywiady od 1994 roku wśród grupy 12 866 młodych ludzi w wieku od 14 do 22 lat. Naukowcy wzięli pod uwagę kilka czynników: kolor skóry i poziom edukacji oraz statusu społeczno-ekonomicznego i wiele innych. Odkryli, że najlepszym wskaźnikiem określającym IQ dziecka jest IQ matki. W rzeczywistości IQ młodych ludzi różniły się średnio jedynie o 15 punktów od ich mam.
Genetyka nie jest jedynym czynnikiem
Poza genetyką, możemy też znaleźć inne badania, które ujawniają, że matka odgrywa ważną rolę w rozwoju intelektualnym dzieci, poprzez kontakt emocjonalny i troskę.
Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie stwierdzili, że dzieci, które rozwinęły silne przywiązanie do swoich matek, rozwijają bardziej złożone zdolności już w wieku dwóch lat. Wykazują również mniej frustracji podczas rozwiązywania problemów.
To dlatego, że silna więź daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do odkrywania świata. Ponadto matki te często dają swoim dzieciom większe wsparcie w rozwiązywaniu problemów, co przyczynia się do dalszego pobudzania ich potencjału.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.