Gdy lekarz wymusi na Tobie wyłączenie telefonu, pokaż mu ten artykuł. Od razu włączy swój

Kultura popularna jest pełna mitów, niedopowiedzeń i półprawd. Niesprawdzonym informacjom i powszechnie powielanym opiniom hołdują nawet lekarze, o czym przekonują naukowcy współpracujący z czasopismem „British Medical Journal”. Dr Aaron Carroll, jeden z odpowiedzialnych za obalanie mitów lekarzy, wziął pod lupę 7 popularnych przekonań, które nie mają wiele wspólnego z prawdą!

Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że nawet specjaliści od medycyny- lekarze i pielęgniarki – są przekonani, że siedem przedstawionych tu mitów odzwierciedla prawdę. Niemniej, jak wynika z badań opisanych przez „Live Science” wcale tak nie jest.

1

Mit nr 1 – Używamy tylko 10% naszego mózgu

Wiele osób lubi cytować to zdanie, a nie jest zgodne z prawdą! Badania mózgu pokazują, że nie posiadamy czegoś takiego jak uśpione obszary mózgowe. Wszystkie komórki są aktywne! Ten mit najprawdopodobniej pojawił się w latach dwudziestych, kiedy to różnej maści handlarze sprzedawali specyfiki „aktywujące” uśpione partie mózgu.

2

Mit nr 2 – Trzeba wypijać 8 szklanek wody dziennie

Dr Rachel Vreeman, współautorka cytowanego artykułu, zapewnia, że nie ma naukowych dowodów potwierdzających, że potrzebujemy aż tak dużo wody. Być może ten mit jest złą interpretacją rekomendacji Rady Żywienia z 1945 roku, która zalecała 8 szklanek płynów dziennie, tyle że mowa o wszelkich płynach – w tym sokach oraz płynach zwartych w owocach i warzywach – a nie o samej wodzie.

3

Mit nr 3 – Włosy i paznokcie rosną nawet po śmierci

Nawet lekarze w pierwszej chwili mówią, że to prawda. Dopiero po chwili przychodzi refleksja – gdy człowiek umiera, jego skóra wysycha, robi się mniej wyrazista. To sprawia, że włosy i paznokcie wydają się bardziej „żywe”, ale bynajmniej nie rosną.

Badanie kliniczne z 1928 roku porównywało wzrost włosów zgolonych i tych nietkniętych na skórze. Okazało się, że na gładkiej skórze włosy wcale nie wyrastały szybciej, nie były też ciemniejsze ani grubsze. Potwierdzają to najnowsze badania. Po prostu z biegiem czasu włos „ściera się”, dlatego ten nowy wydaje się grubszy. Nie jest też jeszcze rozjaśniony przez słońce.

Mit nr 5 – Czytanie w przyćmionym świetle psuje wzrok

Naukowcy nie mają żadnego dowodu na to, jakoby czytanie w przyćmionym świetle mogło uszkodzić wzrok, ale prawdą jest, że prowadzi to do chwilowego zmęczenia oczu i obniżenia ostrości widzenia. Niemniej, chwila przerwy i oczy wracają do normy.

4

Mit nr 6 – Jedzenie indyka wywołuje senność

W to wierzyli nawet dr Carroll i dr Vreeman odpowiedzialni za obalanie medycznych mitów. Dopiero przeprowadzone przez nich badania pokazały, że indyk wcale nie zawiera więcej tryptofanu niż kurczak czy wołowina. Możliwe, że ten mit ma związek z tym, że indyka spożywa się zazwyczaj w święta ze sporą ilością alkoholu – a to połączenie to gwarantowana senność.

Mit nr 7 – Używanie telefonu komórkowego w szpitalu jest niebezpieczne

Chyba każdy słyszał o tym, że telefony zakłócają pracę sprzętu medycznego. Nieprawda! Nowsze badania nie wykazały żadnego wpływu telefonów komórkowych na sprzęt medyczny znajdujący się w 75 różnych gabinetach. Niemniej, używanie telefonu przez lekarza sprawia, że… popełnia mniej błędów, bo zawsze może szybko skonsultować się z kolegą po fachu.

A Wy w ile z tych mitów wierzyliście?

Źródło: podaj.to

Share

Dodaj komentarz