Przedstawiamy sztuczki przydatne podczas sprzątania. 8 rzeczy, które ogarniesz przy pomocy octu

Zastosowania octu, których dotąd nie znaliście

Praktycznie w każdej kuchni obok cukru, mąki i soli znajdziemy butelkę z octem. Zalicza się on do grona fundamentalnych produktów, a jego spektrum zastosowań jest niebywale szerokie. Przeważnie kojarzy nam się z gotowaniem, nie mniej jednak zaprezentujemy wam ocet z zupełnie innej strony. Czas rozpocząć sprzątanie! Tak jest, dobrze to przeczytaliście. Jako produkt pochodzenia naturalnego, ocet nie stanowi zagrożenia dla środowiska tak jak większość detergentów. Zapoznajcie się z ośmioma metodami sprzątania przy pomocy octu.

Większość z nas nigdy nie pomyślałaby o zastosowaniu octu przy tak wielu rozmaitych czynnościach!

1. Urządzenie piorące

Jedną z cech charakterystycznych dla octu jest rozpuszczanie tłuszczu. Aby osiągnąć korzyści, nalej niewielką ilość w tę samą komorę pralki, do której wlewasz płyn zmiękczający. Dzięki temu ochronisz wewnętrzne rury twojego urządzenia przed osadzaniem się pozostałości po mydle. Kolejną właściwością octu jest neutralizacja przykrego odoru. Śmiało dodaj go do prania w niewielkiej ilości i poczuj, jak twoje ubrania odzyskują pełną świeżość.

2. Uciążliwe w usuwaniu naklejki

W twojej wannie znajduje się mata antypoślizgowa, której chcesz się pozbyć? Ocet znacznie ułatwi to zadanie. Przygotuj gąbkę, a następnie zanurz ją w ciepłym occie. Delikatnie szoruj pozostałości naklejki i zobacz, jak szybko się zmywają! Ta sama metoda może posłużyć do usunięcia naklejek z wielu innych powierzchni, takich jak szkło, ceramika oraz tworzywa sztuczne.

3. Kamienny osad

Nic nie może równać się z octem przy usuwaniu kamiennych osadów. Czy twój kran wygląda jak skała? Pragniesz, by odzyskał lśniący wygląd? Wykorzystaj kuchenne ręczniki, uprzednio namoczone w occie. Umieść ja na obszarach pokrytych kamiennym osadem i zostaw wszystko na co najmniej kilka godzin, na końcu umyj. Twój kran wygląda teraz niczym nowa sztuka ze sklepowej ekspozycji.

4. Prysznic

Pomóż odzyskać sprawność swojej słuchawce prysznicowej. Jak wiadomo zakamieniona słuchawka to nie tylko przykry widok, ale również zatkane otwory wylotowe, znacznie obniżające komfort brania kąpieli. Jeśli materiał użyty do produkcji twojej słuchawki to metal albo cynk, możesz doprowadzić ją do porządku, stosując ocet. Dolej ćwierć litra octu do jednego litra wody, doprowadź do zagotowania się roztworu. Gdy mieszanina osiągnie temperaturę wrzenia, włóż do środka słuchawkę prysznica i kontynuuj gotowanie przez kolejny kwadrans. Twój prysznic będzie wyglądał jak nowy. W przypadku słuchawek wykonanych z tworzywa sztucznego przygotuj roztwór z wody oraz octu w stosunku 50/50. Podgrzej mieszaninę do momentu, którym stanie się gorąca, po czym włóż słuchawkę do naczynia. Pozostaw wszystko na 60 minut.

5. Ciuszki Twoich Pociech

Neutralizacja nieprzyjemnych odorów to nie jedyna zaleta octu, doskonale nadaje się do usuwania plam z uryny. Gdy będziesz nastawiać pranie, pomiń płyn zmiękczający, a w jego miejsce wlej odrobinę octu. Takie same efekty możesz uzyskać, piorąc rzeczy zabrudzone przez domowe zwierzątka, które nie doczekawszy się spaceru, uregulowały swoją potrzebę przed wyjściem na dwór.

6. Ubrania Wełniane oraz Bawełniane

Ubrania tego rodzaju wprost kochają ocet. Przy praniu nie używaj zmiękczacza do tkanin, zastąp go niewielką ilością octu. Twoje swetry i koszule nabiorą nieziemskiej puszystości, sprawiając ci niebywały komfort noszenia.

7. Szyby

Zamiast stosować sklepowy płyn do mycia szyb, wykorzystaj ocet. Jedna część octu na trzy części wody, w takich proporcjach zmieszaj obydwa składniki, przelej wszystko do butelki z rozpylaczem i rozprowadź po oknach. Dzięki temu szyby nie tylko staną się czyste, ale również zmniejszy się ilość osadzającej się na nich pary. Możesz śmiało użyć tej metody do umycia szyb w twoim aucie (szczególnie przydatne w zimie, gdyż chroni okna przed mrozem).

8. Czajniki

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się kamiennego osadu, który nagromadził się wewnątrz twojego czajnika, ocet znowu okazuje się niezastąpiony. Napełnij połowę czajnika wodą, a drugą część za pomocą octu. Doprowadź do wrzenia i kontynuuj proces gotowania przez kolejne 5 minut, a osad zostanie zredukowany do zera.

Źródło: poradyiwskazowki.pl

Share