Jeśli widzisz takiego psa, nie zaczepiaj go. Wciąż mało osób o tym wie

Stan zdrowia Hailey Ashmore pozostawia wiele do życzenia. Nastolatka codziennie zmaga się m.in. z padaczką, zespołem Ehlersa-Danlosa, omdleniami, hipoglikemią reaktywną, ciężką alergią, astmą oraz gastroperazą.

W codziennym funkcjonowaniu 16-latkę wspiera przeszkolony pies Flynn

Aby normalnie funkcjonować dziewczyna musi korzystać z pomocy rodziców, pielęgniarek, leków oraz psa. Najczęstszym schorzeniem z którym musi się zmagać jest atak padaczki, który charakteryzuje się niekontrolowanymi drgawkami, mogącymi wyrządzić sporo szkód.

W codziennym pokonywaniu przeszkód nastolatce pomaga pies towarzyszący. Jak się okazuje przeszkolenie zwierzaka jest zarówno czasochłonne – zajmuje ok 2 lat, jak i wymaga sporych nakładów finansowych. Jak mówi Hailey pies opiekun może towarzyszyć choremu wszędzie, poza sterylnym środowiskiem m.in. na sali operacyjnej, obiektami sakralnymi i niektórymi budynkami urzędowymi.

Praca psa towarzyszącego jest bardzo ważna dla chorego, a historia Hailey jest najlepszym dowodem na to, że zwierzaki opiekujące się ludźmi muszą być ciągle czujne. Dlatego należy przestrzegać ważnych zasad, o których mówi chora nastolatka poniżej.

To jest Hailey Ashmore i jej pies opiekun, Flynn

1

Flynn pojawił się w życiu Hailey jako szczeniak

2

W przypadku tej dwójki była to miłość od pierwszego wejrzenia

3

Hailey walczy z wieloma schorzeniami

„Mam padaczkę, zespół Ehlersa-Danlosa, hipoglikemię reaktywną, poważne alergie, astmę, gastroparezę, nawracające omdlenia i wiele innych.”

4

Flynn nie jest tylko przyjacielem

Jest również psem opiekunem, który czuwa nad bezpieczeństwem Hailey. Flynn wyczuwa, kiedy Hailey będzie miała kolejny atak zanim to się stanie. Dzięki temu 16-latka może zareagować i uzyskać pomoc, a zarazem znaleźć bezpieczne dla siebie miejsce.

Takich psów nie należy zaczepiać!

Pewnego dnia, Hailey postanowiła odwiedzić swojego tatę w pracy. Kiedy przyjechała z psem, część personelu zachwyciła się Flynn’em. Zaczęli głaskać psa, nie zwracając uwagi na gigantyczny znak „STOP”, który zwierzak nosi na sobie.

„Natychmiast kazałam im przestać.” – wyjaśnia Hailey.

5

„Do Flynn’a można podejść tylko jeśli jestem nieprzytomna lub mam atak. Poza tym, nikt nie powinien próbować się do niego zbliżać próbując go pogłaskać. Chciałabym żeby ludzie zrozumieli, ze gigantyczny znak „STOP”, który nosi Flynn ma znaczenie. Jeśli ktoś go rozprasza, ja mogę poważnie ucierpieć. Jeśli widzisz psa opiekuna w miejscu publicznym, ucz swoje dzieci, przyjaciół, członków rodziny i wszystkich innych, że zwierzaki te wykonują bardzo ważną i odpowiedzialną pracę, Dziękuję.”

Podczas gdy Flynn był rozproszony pieszczotami, Hailey miała kolejny atak

„Jestem przyzwyczajona, że Flynn daje mi ostrzeżenie o kolejnym ataku 10 minut wcześniej.”

Jak się jednak okazało nie tym razem. Rozkojarzony pies zareagował zbyt późno i Hailey miała atak, na który nie była przygotowana.

„Nagle znikąd cały swiat stał się czarny. Obudziłam się z Flynn’em przy moich nogach i tatą, który trzymał moją głowę. Przez całą długość lewej części twarzy czułam straszne pieczenie, które mnie przeraziło.”

Hailey obudziła się z otarciami na twarzy

6

Nastolatka po całym incydencie zamieściła na Instagramie pewien komunikat:

„Mój pies opiekun jest moją linią ratowniczą. Nie mówię, że to nie jest słodkie. On pomaga utrzymać mnie przy życiu. Jeśli ktoś go rozproszy mogę umrzeć. Nie wyśmiewaj się z psów towarzyszących. Nie mów do psów towarzyszących. Nie rób niczego, co dotyczy psów towarzyszących. Dziękuję.”

7

Nigdy o tym nie zapominaj

Często traktujemy psy jako urocze futrzaki, które mamy ochotę pogłaskać i przytulić. Powinniśmy pamiętać, że wiele z tych zwierząt codziennie pomaga potrzebującym, dlatego też powinniśmy przestrzegać pewnych zasad i przekazywać je innym, aby do podobnych incydentów nie dochodziło.

Share

Dodaj komentarz