Czy należysz do niewielkiej części populacji, która nie jest praworęczna? Nowe badania pokazują, że osoby leworęczne w rzeczywistości są lepsze w rozwiązywaniu trudnych zadań niż osoby praworęczne. Przynajmniej jeśli chodzi o matematykę.
Według badań zaledwie 10-13% naszej populacji nie jest praworęczna. Większość z nich jest leworęczna, podczas gdy niewielki odsetek używa obu rąk.
Leworęczność od dawna była tematem wielu mitów. Wcześniej nawet wiązano leworęczność z przestępczością!
Jest jednak wiele przykładów osób leworęcznych, które były wybitnie uzdolnione. Albert Einstein, Maria Skłodowska-Curie, Nicola Tesla, Mozart, Mark Twain czy Leonardo Da Vinci, można by długo wymieniać!
Naukowcy byli zafascynowani faktem, że tak wiele osób uzdolnionych jest leworęczna, dlatego zaczęli badać sprawę. Okazuje się, że osoby te mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu, odpowiedzialną między innymi za wyobraźnie przestrzenną. Lepiej potrafią w wyobraźni manipulować figurami trójwymiarowymi. Dodatkowo mają lepiej rozwinięte ciało modzelowate – część mózgowia łączącą obie półkule mózgu, co sugeruje, że możliwa jest szybsza wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi częściami mózgu.
Postanowiono sprawdzić zależność między leworęcznością, a umiejętnościami rozwiązywania problemów matematycznych. W tym celu przeprowadzono serię badań na 2300 uczniach szkół podstawowych i średnich. Okazało się, że jeśli chodzi o bardziej skomplikowane problemy, leworęczne osoby dużo lepiej sobie radzą niż ich praworęczni koledzy i koleżanki. Ta zależność była szczególnie widoczna u mężczyzn. Co ciekawe gdy uczestnicy testów mieli rozwiązać proste zadania, badacze nie zauważyli różnicy w wynikach. Jeszcze ciekawsze jest to, że osoby deklarujące, że do wszystkich czynności używają prawej ręki, wypadły w testach gorzej od osób, które były umiarkowanie praworęczne lub leworęczne.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.