Meghan Markle jest w ciąży. Ale jej dziecko nie będzie ani księciem, ani księżniczką. Wiemy, dlaczego

Meghan Markle i książę Harry będą mieli dziecko. Okazuje się jednak, że choć urodzi się ono w rodzinie królewskiej, a za ojca będzie miało księcia, to maluch nie będzie ani księciem, ani księżniczką. Nie odziedziczy tytułu z automatu.

Meghan Markle i książę Harry ogłosili, że spodziewają się swojego pierwszego dziecka. Maluch przyjdzie na świat w przyszłym roku, ale – choć za tatę ma najprawdziwszego księcia – nie odziedziczy po nim tytułu książęcego.

Dziecko Meghan Markle nie będzie księciem, ani księżniczką

Książę Harry księciem jest od narodzin. Księżna Meghan Markle – od ślubu jest księżną Sussex. Ich dziecko, które na świat przyjdzie wiosną przyszłego roku, nie odziedziczy jednak po swoich rodzicach tytułu książęcego. „Royal Baby” zostanie dzieckiem z tytułem o jeden niższym od swoich rodziców. A to oznacza, że syn będzie hrabią Dumbarton, zaś córka – lady Mounbatten-Windsor.

Dlaczego dziecko nie będzie księciem lub księżniczką? Wszystkiemu winny jest nieżyjący już od wielu lat król Grzegorz V, który w 1917 roku ograniczył dziedziczenie tytułów w rodzinie królewskiej.

Dziecko Meghan Markle i księcia Harry’ego. Wszystko w rękach królowej

Dla malucha jedyna nadzieja na książęcy tytuł leży teraz po stronie królowej matki. Królowa Elżbieta jest jedyną osobą, która może nadać dziecku książęcy tytuł.

Zgodnie z zasadami panującymi w rodzinie królewskiej, tytuł książęcy należał się wyłącznie małemu George’owi, ponieważ to on ma największe szanse na przejęcie w przyszłości tronu Wielkiej Brytanii. Królowa skorzystała jednak ze swojego prawa i wydała zaświadczenie patentowe, zgodnie z którym pozostałe rodzeństwo księcia również zostało „książętami”. Tak samo może zrobić w przypadku dziecka Meghan i Harry’ego, powołując się na „nieróżnicowanie” dzieci obu książąt.

Dziecko Meghan Markle i księcia Harry’ego – daleko od tronu

Książę Harry nigdy najpewniej nie będzie miał okazji, żeby zasiąść na tronie. Jeszcze mniejsze szanse ma dziecko jego i Meghan Markle, które jest 7. w kolejności do tronu.

Jak wygląda kolejka do brytyjskiego tronu?

Kiedy królowa Elżbieta umrze, na tronie zasiądą kolejno:

  • książę Karol
  • książę William
  • książę George (syn księcia Williama)
  • księżniczka Charlotte
  • książę Louis
  • książę Harry
  • dziecko księcia Harry’ego i Meghan Markle

Żony książąt – Meghan Markle i księżna Kate – nigdy nie zasiądą na tronie, choć będą wciąż (zapewne) żonami królów. Jako „pochodzące z ludu” nie mają szans naprawdę zostać pełnoprawnymi członkiniami rodziny królewskiej

Share

Dodaj komentarz