Jeśli polejesz jabłko wrzątkiem i zauważysz na nim biały osad, nie bagatelizuj tego. To ważne

Czy jesteś pewien, że jedzenie, które ląduje na Twoim talerzu jest naprawdę zdrowe? Sądzimy, że mało kto z Was odpowie na to pytanie twierdząco, bo świadomość konsumentów coraz bardziej rośnie. Niestety, dla niektórych producentów zarobek jest ważniejszy niż zdrowie innych…

Jeśli jesteś jedną z tych osób, która po przeczytaniu ostrzeżenia o niebezpieczeństwach spożywania pewnych produktów napisze w komentarzach coś w stylu „Teraz wszystko jest niezdrowe” albo „To co mamy jeść?! Kamienie?”, to możesz przestać czytać. Bo ten artykuł będzie właśnie ostrzeżeniem ?

1

Dzisiaj zajmiemy się owocami, a dokładniej – jabłkami. Chyba nie sądzicie, że w sklepowych warunkach przetrwałyby tak długo, gdyby nie wszelkiego rodzaju środki zabezpieczające je przed zepsuciem.

Jabłka oczywiście są na tyle „mądre”, że wytwarzają naturalną warstwę – kutykulę, która sprawia, że dłużej kuszą swoim atrakcyjnym wyglądem. Ochrania ona owoce przed utratą wody oraz wnikaniem pasożytów. Gdyby tylko ta warstwa znajdowała się na jabłkach, wszystko byłoby w porządku. Tak jednak niestety nie jest.

2

Aby jabłka wyglądały lepiej, producenci często używają środków, które za zadanie mają utrzymać dłużej ich świeżość. Najczęściej do tego celu używa się szelaku, czyli żywicy pozyskiwanej z odchodów insektów. Inną często używaną substancją jest wosk Carnauba, który wytwarza się z liści palm rosnących w Brazylii.

Zapewne zaciekawi Was, że oba te środki wykorzystywane są do produkcji… wosku samochodowego oraz wosku do podłóg.

3

Być może wosk, którym pokrywane są jabłka nie jest aż tak bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia (choć zdania na ten temat są różne), ale chyba nie chcecie jeść czegoś, co służy również do nabłyszczania parkietu w Waszym domu? Poza tym, czy jabłka powyżej wyglądają według Was apetycznie? Są to właśnie nawoskowane owoce tuż po oblaniu ich wrzątkiem.

Jeśli chcesz pozbyć się wosku z jabłek, sposób na to jest bardzo prosty. Będziesz potrzebować jedynie: wody, sody oczyszczonej i soku z cytryny. Oto, jak to zrobić:

  1. Umieść jabłka w misce, po czym zalej je wrzącą wodą.
  2. Odczekaj chwilę i zlej wrzątek.
  3. Posyp je łyżką sody oczyszczonej.
  4. Następnie skrop łyżką soku z cytryny.
  5. Oblej je ciepłą (ale już nie gorącą) wodą.
  6. Dokładnie wyszoruj każdy owoc szczoteczką.

4

Niestety, to nie wszystko. Woskowanie to nie jedyny problem pięknych, błyszczących i idealnych jabłek, które dosłownie wołają nas ze sklepowych półek. Gorsze od wosku są pestycydy, które się w nie „ładuje”. To one właśnie są gwarancją idealnego wyglądu owoców oraz pogorszenia stanu naszego zdrowia.

Dlatego uważamy, że lepiej wybierać owoce, które niekoniecznie wyglądają pięknie, ale dostarczają naszemu organizmowi więcej korzyści zdrowotnych. Wybierajcie mądrze – „głową”, a nie oczami.

Źródło: twentytwowords.com

Share

Dodaj komentarz