6 prostych sposobów, które pomogą uporać się z problemem wrastających paznokci. O połowie z nich nawet nigdy nie słyszałam, a Wy

Wrastające paznokcie to nie tylko bolesny problem, który brzydko wygląda, ale i zagrożenie dla naszego zdrowia ze względu na wdającą się infekcję. Wrastający paznokieć pojawia się zazwyczaj przez noszenie źle dobranego obuwia, niewłaściwe dbanie o paznokcie, drobne urazy, które źle się goją bądź po prostu „taka nasza uroda” – genetyka też ma tu sporo do powiedzenia. Niezależnie od przyczyny, da się z tym problemem uporać!

1. Czosnek

1

Czosnek działa jak antybiotyk, w związku z czym radzi sobie z infekcją. Za sprawą siarki zmniejsza obrzęk i leczy infekcję, a także łagodzi podrażnioną skórę.
Aby sobie pomóc, trzeba posiekać bądź przecisnąć przez praskę ząbek czosnku i nałożyć go na bolące miejsce. Czosnek zakrywamy taśmą samoprzylepną, żeby dobrze się trzymał i idziemy spać. Czynność należy powtarzać co noc, aż ból całkowicie ustanie.

2. Sok z cebuli

2

Sok z cebuli ma właściwości podobne do czosnku, więc potrafi uporać się z bakteriami i infekcjami grzybiczymi. Łagodzi zaczerwienienie i w ciągu kilku dni całkowicie leczy skórę. Jak przygotować papkę? Należy wycisnąć sok z połówki cebuli i dodać kilka kropli cytryny. Na wszelki wypadek przecieramy papkę przez sitko i sam płyn nakładamy na bolesne miejsce (w tym celu warto namaczać kawałek bawełny i przytykać do stopy). Kurację warto powtarzać dwa razy dziennie przez kilka dni.

3. Sole Epsom

3

Kąpiele stóp z dodatkiem soli Epsom (inaczej nazywaną gorzką czy epsońską) nie tylko relaksują, ale także pomagają zregenerować macierz paznokcia. Wystarczy do dwóch litrów ciepłej wody dodać 1/4 szklanki soli i moczyć nogi przez piętnaście minut, a następnie osuszyć je i ubrać skarpetki.

4. Woda utleniona

4

Każdy ją ma w domowej apteczce! Jest niezbędna, by zapobiec infekcji. Wypróbujcie ten pomysł: do miski wlejcie litr ciepłej wody, dodajcie pół szklanki wody mineralnej i zanurzcie stopy na 15-20 minut. Następnie załóżcie skarpetki albo owińcie ten konkretny palec bandażem. Zabieg powtarzajcie codziennie do czasu, aż już nie będzie takiej potrzeby!

5. Ocet jabłkowy

5

Ocet jabłkowy jest dobry na wiele schorzeń, w tym na problem wrastającego paznokcia. Ma działanie antybakteryjne oraz zmniejsza stan zapalny – główną przyczynę bólu.
Jedyne, co jest potrzebne, to litr ciepłej wody i 1/4 szklanki octu. Zanurzamy stopy, po 20 minutach je wycieramy i powtarzamy zabieg codziennie przez minimum tydzień.

6. Vicks VapoRub

6

A na koniec dobrze wszystkim znana maść, Vicks VapoRub na bazie mentolu i eukaliptusa. Ukoi ból, da wrażenie lekkiego znieczulenia, a jeśli doda się do tego odrobinę czosnku, pomoże na infekcje.
Potrzebne będą: łyżeczka maści, ząbek czosnku i bandaż. Zaczynamy od przeciśnięcia czosnku przez praskę i dodania go do Vicks VapoRub – musimy uzyskać jednorodną maść. Następnie wcieramy maść w paznokieć i zakrywamy go bandażem, który zostawiamy na całą noc. Zabieg powtarzamy przez pięć nocy.

Jeśli mimo wszystko domowe sposoby nie pomogą, pamiętajcie udać się do lekarza!

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *