Każdy kto kiedykolwiek miał problem z wrośniętym paznokciem, doskonale wie, że to nieprzyjemne i bolesne.
Czasami interwencja chirurga może okazać się konieczna. Jednak w niektórych przypadkach można zadziałać samemu jak i również zapobiec wrastającym paznokciom.
Głównie z tym problemem spotykamy się w przypadku dużego palca u stopy. Choć czynniki genetyczne mogą odgrywać w tym przypadku znaczącą rolę, to istnieje wiele innych przyczyn. Jedną z nich są źle dopasowane buty.
Zbyt ciasne obuwie powoduje, że krawędź paznokcia rozwija się w nieodpowiednią stronę. Również urazy i nieprawidłowe obcinanie paznokci ma wpływ na to, że paznokieć wrasta w skórę.
Jak pozbyć się wrastającego paznokcia?
1. Zmiękcz skórę
Wymocz stopy w siarczanie magnezu lub wodze i mydłem. Miękka skóra sprawi, że łatwiej będzie rozwiązać problem. Gdy stopy są dobrze nasączone, można działać.
2. Wacik na pomoc
Teraz weź kawałek waty i zwiń go w rolkę. Umieść go między wrastającym paznokieć a skórą.
Jeśli jest to zbyt bolesne, udaj się do lekarza. Normalnie po chwili powinna nastąpić mniejsza presja, a paznokieć powinien zostać ukierunkowany by nie wrastał w palec. Istnieją również inne sposoby na łagodzenie bólu związanego z wrastającym paznokciem.
Jak łagodzić ból przy wrastającym paznokciu?
Ocet jabłkowy
Nasącz wacik i przetrzyj bolące miejsce. Ocet zapobiega infekcjom, a zabieg należy powtarzać kilka razy dziennie.
Olejek eukaliptusowy
Niewielka ilość olejku eukaliptusowego zmniejszy ból i zapobiegnie powstawaniu infekcji.
Plasterek cytryny
Pocieraj zagrożony obszar, a następnie zawiń cienkim bandażem i pozostaw na kilka godzin. Kwas pomoże zwalczyć stan zapalny.
Oszczędzaj nogi!
Staraj się nosić obuwie tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. W domu chodź boso. Również zrezygnuj z ciasnych butów i zafunduj sobie coś wygodnego na czas leczenia. Jeśli stan paznokcia zacznie się pogarszać, skonsultuj się z lekarzem.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.