Dziecko było marudne, miało problem z koncentracją i nauką. Powód? Banalny

Większość dzieci słyszała od swoich rodziców, że należy kłaść się spać przed 21. Ale to w teorii. Duża część dzieci kładzie się później, bo milusińscy nie chcą iść spać „tak wcześnie”.

Dzieci powinny chodzić spać wcześnie. A tutaj jest kilka dobrych powodów dlaczego. Dzieci intensywnie rosną i nie bez powodu mówi się, że następuje to głównie podczas snu. Szczyt wydzielania hormonu wzrostu następuje w czwartej fazie snu, około 30 minut po północy. Jeśli dziecko kładzie się późno to czas sekrecji tego hormonu może ulec skróceniu, przez co dziecko będzie słabiej rosło.

Poza tym badania wykazały, że dzieci które są wyspane są znacznie bardziej produktywne, bardziej skupione, a także dużo lepiej są w stanie przyswajać nowe informacje. Dodatkowo zdrowe nawyki jeśli chodzi o wysypianie się zmniejszają ryzyko rozwinięcia choroby Alzheimera w dorosłym życiu, ponieważ lekarze twierdzą, że są dwie rzeczy które mogą zmniejszyć ryzyko tej choroby: sen i ćwiczenia.

Rodzicie powinni dbać o dobre nawyki swoich dzieci. Oczywiście bardzo kuszące jest siedzenie długo wieczorem, ponieważ jest to czas który przeznaczamy na odpoczynek, hobby czy zabawę. Jednak należy pamiętać, że nawyki wyrobione w dzieciństwie najczęściej pozostają na całe życie. Sen odgrywa kluczową rolę w zdrowiu psychicznym i fizycznym zarówno dorosłych jak i dzieci, dlatego należy pamiętać o wczesnym kładzeniu się spać.

Poniżej prezentujemy kilka porad jak można zmienić (na lepsze) nawyki jeśli chodzi o porę spania:

Należy zmienić porę kładzenia się stanowczo. To znaczy, nie tylko zaordynować kładzenie się wcześniej spać, ale również należy spróbować zmienić nawyki całej rodziny. Przecież dzieci biorą przykład od dorosłych. Jeśli leżą w łóżku a wciąż słyszą jak dorośli rozmawiają lub oglądają telewizję, to trudno jest im zrozumieć dlaczego one mają spać.

1

Świetnym sposobem może być wprowadzenie rytuałów i rutyny. Na przykład czytanie książki lub bajki tuż przed snem. Po kilku dniach dziecko przyzwyczai się, że bajka oznacza przygotowanie do snu.

2

Oświetlenie jest bardzo istotne. Światło żółte ułatwia zrelaksowanie organizmu i przygotowanie do snu.

Ważne jest też wyłączenie bodźców które mogą rozpraszać dziecko. Zwłaszcza gadżetów elektronicznych. Nie ma nic gorszego niż dźwięk telefonu rozbudzający wszystkich. Oczywiście dotyczy to również telefonu rodziców. W końcu powinniśmy dawać dobry przykład!

3

Ćwiczenia. Jest to bardzo ważny element utrzymania zdrowia. Dodatkowo świetnie pozwala spalić nadmiarową energię, tak by dziecko mogło spokojnie zasnąć.

Źródło: podaj.to

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *