Naukowcy odkryli przyczyny wczesnego rozwoju demencji. Zacznij przeciwdziałać już dzisiaj

Demencja czy inaczej otępienie spowodowane jest uszkodzeniem mózgu i obniżeniem sprawności umysłowej. Wbrew potocznej opinii wielu ludzi, demencja nie jest naturalnym objawem procesów starzenia się. Naukowcy uważają, że zbyt wczesne jej rozwijanie się może być wynikiem jednego problemu.

Zapewne wiecie, że ciało osoby dorosłej w ok. 70% składa się z wody. Czy wiesz, że ponad 80% jej zasobów może zawierać komórki mózgowe? Jak przekonują naukowcy z Uniwersity of East London, zaledwie szklanka wody sprawia, że mózg pracuje o 14 procent szybciej. To przecież od wody zależy przewodzenie impulsów nerwowych, szybkość oraz jakość naszego myślenia.

Ważne aspekty picia wody

Chociaż nasz mózg to ledwie 2% masy naszego ciała to do jego funkcjonowania wykorzystuje on 20% zasobów. Wśród tych zasobów jest wodna. Jest ona nieodzownym elementem życia na ziemi, bez niej nie byłoby nas.

Zapewnienie dostatecznej ilości wody, która dla dorosłego człowieka wynosi minimum 1,5l wody dziennie, jest niezbędne dla poprawnego funkcjonowania całego organizmu, narządów wewnerznych, mięśni czy układu krążenia.

Ciało jest bardzo wrażliwe na braki wody i często zaczyna nam to objawiać. Pojawia się uczucie pragnienia, ból głowy, słabość, zawroty głowy czy inne problemy wynikające z niedostatecznego dostarczania mu wody. Utrata już 1% płynów ma negatywny wpływ na aktywność naszego mózgu.

1

Pamiętajmy przy tym, że woda jest potrzebna do produkcji tlenu i glukozy, które są jakby paliwem naszego ciała. To ona jest dla nich rozpuszczalnikiem. Według dr Korrin Allen komórki mózgowe potrzebują dwukrotnie więcej energii niż jakakolwiek inna komórka w ludzkim ciele.

Woda poprawia pamieć i pracę mózgu co zostało udowodnione naukowo. Badacze poszli więc dalej i zbadali proces demencji. Jeśli wody brakuje, komórki mózgowe zaczynają się zmniejszać. Ten proces zaobserwowano u starszych osób, które nie spożywały wystarczającej ilości wody przez wiele lat.

2

Doszli więc do wniosku, że to wieloletnie zaniedbania w kwestii picia wody i odwodnienia organizmu są przyczyną szybszego rozwoju demencji, choroby Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienia zanikowego i innych patologi mózgu. Jeśli spojrzymy na to jak ważną rolę odgrywa woda w naszym ciele można uznać to za bardzo logiczną tezę, chociaż na pierwszy rzut oka wygląda to na bardzo przesadne.

Jednak spójrzmy na to z innej strony. Niedostateczna ilość spożywanej wody i tak negatywnie wpływa na nasze ciało, dlatego warto ją pić dostatecznie dużo. Jeśli przy okazji potencjalnie nawet możemy zmniejszyć ryzyko wczesnego powstania demencji to tym lepiej.

Nie zmienia to jednak faktu, że wodę powinniśmy pić stale w określonych ilościach.

Oto lista powodów, dla których powinniśmy pić wodę:

  • Sprzyja utracie wagi
  • Poprawia trawienie
  • Redukuje poziom złego cholesterolu
  • Wypłukuje toksyny z organizmu
  • Zmniejsza cellulit
  • Poprawia funkcjonowanie wątroby
  • Dotlenia organizm
  • Nawilża skórę
  • Poprawia pracę serca i zmniejsza ryzyko zawału nawet o 41%
  • Redukuje bóle głowy
  • Poprawia pamieć i koncentrację
  • Poprawia funkcjonowanie nerek

Wróćmy jeszcze do wcześniej przytoczonego faktu o zwiększeniu możliwości umysłowych o 14% po wypiciu szklanki wody. badania w tej dziedzinie przeprowadzili naukowcy z University of East London. Wybrali 34 osoby, wśród których byli mężczyźni i kobiety, i zaprosili ich do sprawdzenia zdolności umysłowych.

3

Test wykonywano po zjedzeniu jednakowego śniadania. Następnie uczestników pytano czy chcą się napić. Ci którzy nie chcieli pić wykazywali za każdym razem zbliżone wyniki. Ci, którzy wypili wodę potrafili osiągnąć nawet 0 14% lepsze wyniki niż wcześniej.

Naukowcy doszli do wniosku, że wypicie wody uwalnia tę część mózgu, który sygnalizuje o braku wody. Dlatego może być wykorzystana do przetwarzania innych informacji.

Źródła: dompelenpomyslow.pl

Share

Dodaj komentarz