Uważaj na kleszcze! Dzięki temu trikowi odstraszysz je i będą omijać Cię szerokim łukiem. Wypróbuj ten sposób i pożegnaj problem kleszczy raz na zawsze.
Jak odstraszyć kleszcze
Olejek lawendowy to aromat, którego kleszcze bardzo nie lubią. Dla nas jednak to przyjemny zapach, który nie będzie nam przeszkadzał. Wystarczy natrzeć skórę olejkiem lawendowym w odkrytych miejscach. Kleszcze, które nie tolerują tego zapachu będą nas unikać.
Olejek cytrynowy to kolejny aromat, za którym kleszcze nie przepadają. Stosujemy go w ten sam sposób nanosząc na skórę. Warto jednak uważać bo cytryna może ją podrażniać i nie powinniśmy takiej skóry wystawiać na słońce.
Olejek z trawy cytrynowej również zadziała jak odstraszacz kleszczy. Ma on silny cytrusowy zapach i również możemy skropić nim skórę bądź ubranie aby otaczał nas ten aromat.
Jak przygotować aerozol odstraszający kleszcze
Przygotowanie własnego płynu, który będzie odstraszał kleszcze nie jest trudne. Wystarczy zaparzyć napar, a następnie gdy ostygnie dodać do niego sok z cytryny i przelać do butelki z atomizerem. Następnie wychodząc do lasu czy parku spryskujemy się nim bądź nasze ubranie.
Składniki
- Sok z jednej cytryny
- 1 łyżka mięty pieprzowej
- 1 łyżka melisy
- 1/2 szklanki wody
Co jeszcze musisz wiedzieć o kleszczach?
Mało co zagraża naszemu zdrowiu tak bardzo jak kleszcze. Są dla nas niewidoczne, a przenoszą choroby, które są dla nas śmiertelne. Potrafią nas namierzyć po zapachu, cieple czy ruchu powietrza. Najczęściej spotkamy je w lasach czy na łąkach, ale w zielonych skwerach wielkich miast też nie są niczym nadzwyczajnym. I to często nas gubi bo o ile idąc do lasu wiemy, że musimy się przygotować to w parku na naszym osiedlu czujemy się raczej bezpieczni i odkrywamy różne części naszego ciała. Tam również należy uważać!
Kleszcze najbardziej aktywne są od maja do czerwca. Następnie jesienią we wrześniu. Akurat przypada to na sezon grzybowy i wielu ludzi spędza wtedy czas w lesie. Złapać kleszcza można jednak praktycznie przez całą wiosnę i lato.
Czym może skończyć się ugryzienie kleszcza?
Kleszcze przenoszą wiele groźnych dla nas chorób, a najbardziej znaną jest borelioza. Można zarazić się również innymi groźnymi chorobami, ale najbardziej niepokojącą wiadomością jest to, że statystycznie bardzo dużo kleszczy przenosi boreliozę – nawet do kilkudziesięciu procent populacji w zależności od regionu.
Jak wyglądają początki boreliozy i kiedy powinniśmy się zacząć martwić? Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się po około 1-6 tygodniach. Zwykle jest to rumień na skórze. Może on mieć nawet do 5cm średnicy. Pojawić się mogą również objawy podobne do grypy. W każdym przypadku nie czekamy, a od razu udajemy się do lekarza.
Jak usunąć kleszcza?
Można zrobić to samemu, ale nie radzimy wypróbowywać sposobów z Internetu np. olejkiem miętowym. Najlepszym sposobem jest po prostu użycie pęsety lub specjalnego urządzenia zwanego “kleszczołapką”. Takie kleszczołapki w sezonie na kleszcze znajdziemy praktycznie w każdej aptece. Chwytamy go jak najbliżej skóry, a następnie lekko podważamy i wyciągamy zdecydowanym ruchem na górę. Ranę zawsze dezynfekujemy choćby wodą utlenioną.
Jeśli nie mamy pewności i nie chcemy robić tego sami to należy udać się z tym do lekarza lub pielęgniarki. Pamiętaj jednak by kleszcza nie zgniatać, nie wykręcać czy nie smarować różnymi specyfikami aby sam wyszedł.
Źródło: dompelenpomyslow.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.