9 powodów przez które nie weźmiesz plastikowej butelki z wodą do ręki

Woda jest niezbędna do życia każdego z nas i nie ulega to najmniejszej wątpliwości. Czy możemy jednak wyróżnić “lepszą” i “gorszą” wodę? Oczywiście, że tak! Ludzie są często sceptycznie nastawieni do wody pochodzącej prosto z kranu – nie lubią jej smaku lub po prostu uważają, że może być szkodliwa dla naszego zdrowia w przeciwieństwie do tej butelkowanej. Prawda jest jednak zupełnie inna!

Oto 9 powodów, dla których powinniśmy unikać picia wody z plastikowych butelek. To nie przelewki!

#1 Plastikowe butelki uwalniają chemikalia

1


Prawdopodobnie zdążyłeś już zauważyć, że plastikowe butelki stają się bardziej miękkie podczas kontaktu ze słońcem. Mało tego, tworzywo sztuczne może się stopić, jeśli tylko dostanie wystarczająco dużą ilość ciepła – to, że woda nagle zaczyna “smakować plastikowo” to nie przypadek! Chemikalia znajdujące się w tworzywie sztucznym mogą ługować i przenikać do wody.

Największym szkodnikiem w tym przypadku jest BPA (związek chemiczny zawarty w tworzywie sztucznym), który działa jak hormon i może mieć wpływ na rozwój mózgu u niemowląt.

#2 Butelkowana woda często pochodzi z kranu

2


Szacuje się, że około 25% butelkowanej wody sprzedawanej na sklepowych półkach pochodzi z kranu. Postępuje w ten sposób wiele tanich i popularnych marek.

#3 Woda butelkowana może być mniej bezpieczna niż woda z kranu

3


Woda z kranu musi spełniać wiele standardów, podczas gdy butelkowana nie musi być zgodna z tymi samymi przepisami. Oczywiście, działa to też w drugą stronę – brak nadzoru nad wodą pochodzącą z kranu może doprowadzić do tego, że będzie ona dla nas dużo bardziej niebezpieczna niż ta butelkowana, która znana jest ogólnie jako “czysta”. To jednak tylko iluzja. W rzeczywistości nie mamy pojęcia, co tak naprawdę się w niej znajduje.

#4 Nie wykazano korzyści z picia butelkowanej wody

4


NDRC przeprowadził 4-letnie badania dotyczące bezpieczeństwa picia wody butelkowanej i nie znalazł żadnych dowodów na to, że woda butelkowana mogłaby być w jakikolwiek sposób lepsza. Wniosek? Nie ma absolutnie żadnych korzyści z picia wody z designerskiej butelki, za którą musimy zapłacić kilka złotych. Po prostu pij wodę z kranu!

#5 Plastikowe odpady zanieczyszczają środowisko

5

Woda wypita, a co z butelką? Wysokie zapotrzebowanie na plastikowe butelki wiąże się z rocznym zużyciem ropy naftowej wynoszącym ponad 17 milionów baryłek!

#6 Składowiska są pełne plastikowych butelek

6


Składowiska odpadów w USA przyjmują rocznie ponad 2 miliony ton butelek wykonanych z tworzywa sztucznego! Na szczęście butelki PET można poddawać recyklingowi, ale tylko jedna na pięć butelek trafia do kosza, a następnie jest przetwarzana. Cała reszta zanieczyszcza naszą planetę. Warto zaznaczyć, że plastikowa butelka ulega całkowitemu rozkładowi dopiero po 450 latach!

#7 Woda butelkowana jest droga

7


Woda z kranu kosztuje znacznie mniej niż woda butelkowana. Dlaczego więc płacić za to, co dostajemy praktycznie za darmo?

#8 Butelkowana woda wiąże się z marnowaniem ton wody

8


Do produkcji plastiku niezbędna jest spora ilość wody. Choć to trochę dziwne, potrzeba naprawdę sporo wody, aby stworzyć butelkę. W rzeczywistości potrzeba jej więcej, niż jest w stanie pomieścić sama butelka.

#9 Woda z kranu jest wyjątkowo bezpieczna

9


Woda z kranu przechodzi wiele testów zanim ostatecznie do niego trafi. Niektóre miasta wymagają, aby jakość wody była sprawdzana nawet do 100 razy w ciągu miesiąca.

Share

Dodaj komentarz