Uważaj na kleszcze. Oto pierwsze objawy boreliozy

Rusza sezon na kleszcze. Coraz częściej wychodzimy do lasu i coraz częściej jesteśmy narażeni na ukąszenia kleszczy. Jakie są pierwsze objawy boreliozy?

Choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Wówczas może pojawić się tzw. rumień wędrujący. Co to takiego? Jest to zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być lekko wypukłe, ciepłe, bolesne przy dotyku. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza jest jaśniejszy od środka.

1

Rumień nie występuje zawsze. Pojawia się w ok. 30 proc. przypadków, a u dzieci tylko w 10 proc.

W tej fazie możemy zaobserwować u siebie objawy grypopodobne. Jeśli nie będziemy mieć podanego antybiotyku, borelioza może przejść w fazę rozsianą.

Od 2 tygodni do kilku miesięcy pojawią się objawy wtórne. Jakie? Zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne.

Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Co się wtedy z nami dzieje? Możemy mieć gorączkę, dreszcze, bóle głowy i gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Chory może potrójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.

Źródło: noizz.pl

Share

Dodaj komentarz