W ryżu czai się śmiertelnie niebezpieczna trucizna. Która odmiana zawiera jej najwięcej

Na świecie znanych jest 150 tysięcy odmian ryżu. Różnią się między sobą długością ziaren, a także na ich kolorem. Jak wybrać jednak ten najlepszy i taki, który nie zaszkodzi naszemu zdrowiu?

Ryż stał się bardzo popularny w diecie Polaków. Lubimy gotować go na mleku i podawać z jabłkami i cynamonem oraz wykorzystujemy do przyrządzania gołąbków oraz nieco bardziej orientalnych potraw. Ryż jest dla nas źródłem energii oraz cennych witamin i minerałów, lecz okazuje się, że ten zamiennik ziemniaków, kaszy i makaronów zawiera arszenik, czyli jedną z dziesięciu najgroźniejszych trucizn świata.

W każdej z odmian ryżu możemy znaleźć arszenik i to wcale nie w śladowych ilościach. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się jednak w ryżu brązowym. Szacuje się, że jest go aż o około 80% więcej niż w białym ryżu.

Jaka jest tego przyczyna? Arsen kumulowany jest na ścianach ziarna ryżu, które zostają usunięte w trakcie produkcji ryżu białego. Równie istotne jest miejsce uprawy rośliny. Biały ryż basmati, uprawiany w Indiach, Kalifornii czy Pakistanie posiada znacznie mniejsze ilości arszeniku niż brązowy ryż uprawiany na innych terenach.

Dlaczego to właśnie ryż, a nie inne ziarna, jest obciążony tym pierwiastkiem? Główną przyczyną jest tu sposób, w jaki rośnie, ponieważ w trakcie tego procesu pochłania więcej wody niż inne rośliny.

Arsen przedostaje się do środowiska przez nawozy i pestycydy, które zostają zaabsorbowane w trakcie rozwoju rośliny. Dzieci są znacznie bardziej narażone na działanie tej trującej substancji niż dorośli, ponieważ ich ciała są mniejsze.

Poważne zatrucie arszenikiem może być spowodowane spożyciem 70–200 g tej substancji. Taka dawka może okazać się śmiertelna, ale wcześniej przyczynia się do powstania bólu głowy, metalicznego posmaku w ustach,nadmiernej produkcji śliny oraz pojawienia się krwiomocz.

Regularne dostarczanie do organizmu nawet małych dawek arszeniku może powodować zwiększone ryzyko zachorowanie na raka pęcherza, płuc i skóry, a także chorób serca i cukrzycy typu 2.

Jak zminimalizować ryzyko toksycznego wpływu arszeniku?
Arszenik znajduje się nie tylko w ziarnach ryżu, ale także w produktach, które powstają na jego bazie. Należy uważać również na mleko ryżowe, ryż preparowany czy produkty bezglutenowe.

Informacja o tym, że ryż jest organiczny wcale nie ratuje nas od jego szkodliwego wpływu na zdrowie. Wykazano, że ma taki sam poziom arszeniku, co zwyczajnie uprawiany ryż.

Przed gotowaniem i jedzeniem ryżu należy go dokładnie przepłukać i dokładnie odsączyć z wody po obróbce termicznej. Eksperci polecają, aby zwiększyć ilość wody, w której gotuje się ryż. Najlepiej użyć 6 szklanek wody na 1 szklankę ryżu. To pozwoli na zmniejszenie ilości arsenu w pożywieniu nawet o 30%.

Share

Dodaj komentarz