Kolor paznokci a stan zdrowia człowieka

Wygląd paznokci jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Niestety, nie zawsze prezentują się one tak, jak życzyliby sobie tego ich właściciele. Zdarza się bowiem, że przebarwiają się na różne, często odbiegające od normy, kolory. Największym zagrożeniem w takich przypadkach nie jest jednak nieestetyczny wygląd, ale to, o czym może on świadczyć.

Żółte albo białe plamki, ciemne przebarwienia i sinienie – to problemy, z którymi boryka się bardzo wiele osób. Okazuje się jednak, że kolor, na jaki przebarwiają się paznokcie, może być skarbnicą wiedzy na temat stanu ludzkiego zdrowia. O ile niektóre uszkodzenia wynikają z zaniedbania, o tyle inne mogą wskazywać na to, że w organizmie rozwija się poważna choroba.

Każdy powinien regularnie przyglądać się swoim paznokciom (po zmyciu lakieru oraz innych specyfików z ich powierzchni), żeby upewnić się, czego przyczyną są zachodzące na nich zmiany. Przykłady zaprezentowane w galerii na pewno będą cenną wskazówką dla wszystkich, którzy zmagają się z problemami przebarwień.

1. Żółty odcień paznokci

1

Żółty to kolor, na jaki najczęściej przebarwiają się paznokcie. Taki wygląd może być spowodowany kilkoma, odmiennymi czynnikami. Żółte paznokcie (zwłaszcza na palcu wskazującym i środkowym) to przede wszystkim problem, który dotyczy palaczy. Przebarwienia pojawiają się wówczas nie tylko na paznokciach, ale także na palcach i dłoniach. Jeśli z czasem stają się coraz intensywniejsze, to już znak „ostrzegawczy” od ludzkiego organizmu.

„Żółta skóra pod paznokciami może też jednak wskazywać na żółtaczkę. Taka barwa związana jest z odkładaniem się bilirubiny w tkankach, w wyniku jej zwiększonego stężenia we krwi. W przypadku tej choroby cała skóra zmienia jednak swoją barwę” – ostrzega doktor Izabella Barczyk ze szpitala MSWiA w Katowicach.

Żółty odcień płytki paznokcia może tez być efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. tetracykliny, beta-karotenu albo antybiotyków. Taki kolor płytki to wreszcie zmora kobiet, które bardzo często malują je na czerwono. Okazuje się bowiem, że barwniki z lakieru przenikają przez płytkę paznokcia i powodują powstawanie nieestetycznej barwy. Częste malowanie z reguły nie zagraża życiu, jednak może prowadzić do poważnych ubytków w strukturze paznokci, a tym samym zdecydowanie obniżyć komfort codziennego funkcjonowania.

2. Biała barwa paznokcia i białe plamki na płytce paznokcia

2

Białe plamki – większość osób, przynajmniej raz w życiu, zaobserwowała je na swoich paznokciach. Pojawiają się zwykle w momentach, kiedy organizm zmaga się z niedoborem cynku oraz żelaza. „Białawe punkciki najczęściej wskazują na awitaminozę” – zaznacza doktor Izabella Barczyk.

Najprostszą (a jednocześnie najbardziej skuteczną) metodą, która pozwoli się ich pozbyć, będzie suplementacja. Warto włączyć do swojej diety produkty bogate w witaminy i minerały. Na co postawić? Przede wszystkim na: jajka, orzechy, mięso albo zielone warzywa. O ile białe plamki nie są niebezpieczne, o tyle całościowe przebarwienie paznokcia może wskazywać na poważniejszą dolegliwość. „Bladość paznokcia może być jednym z objawów anemii” – podkreśla doktor Izabella Barczyk.

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być też łuszczyca, poważny niedobór białka, a w skrajnych przypadkach niewydolność serca albo choroby nowotworowe. Jeśli problem się pogłębia, a suplementacja nie przynosi efektów, to znak, że należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

3. Brązowe paznokcie

3

Jeśli barwa paznokci nabiera intensywnego, brązowego koloru, to znak, że w organizmie może rozwijać się poważna choroba. Taki odcień zwykle związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy – jeśli osoba nie miała do tej pory wykonywanych badań diagnostycznych w tym kierunku, to ostatni dzwonek, by je zrobić.

Brązowy kolor paznokci jest też cechą charakterystyczną osób, które zmagają się z bulimią oraz anoreksją. Ich organizmy, zwykle spustoszone przez chorobę, są zubożone o wiele składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Mocny, brązowy (a czasem nawet wpadający w czerń) odcień pojawia się też w przypadku mocnego ucisku na paznokieć. Zwykle, po kilku dniach, dochodzi odpadnięcia paznokcia, by na jego miejscu pojawił się nowy.

Nie jest to groźne zjawisko, ale jeśli zdarza się przy niewielkim ucisku na paznokieć, to może powodować wskazywać na zaburzenia krążenia. „Jeśli paznokieć zaczyna sinieć, to może być objaw sinicy” – podkreśla jednak doktor Izabella Barczyk.

4. Czarne barwa paznokci, punktowe zmiany na paznokciach

4

O ile brązowy kolor paznokci pojawia się zwykle po silnym uderzeniu, o tyle czarny wskazuje na formowanie krwiaka pod płytką. Ma to miejsce wówczas, gdy nacisk na paznokieć był bardzo silny. Jeśli przebarwienie zniknie w momencie odrośnięcia paznokcia albo jego nowego wzrostu, nie powinno to budzić niepokoju.

„Jeśli jednak paznokciem pojawia się czarny punkt, który nie znika, to w skrajnych przypadkach, może wskazywać na rozwój nowotworu, jakim jest czerniak” – ostrzega doktor Izabella Barczyk.

Nigdy nie można bagatelizować takiego zjawiska, ponieważ czerniak zalicza się do grupy nowotworów złośliwych, a skuteczność leczenia uzależniona jest od szybkości reakcji. Paznokcie mogą też przebarwiać się na ciemny kolor pod wpływem stosowania niektórych leków albo środków chemicznych.

W celu weryfikacji tego problemu należy się jednak skonsultować z lekarzem.

5. Paznokcie w kolorze cielistym

5

Lśniąca, gładka płytka paznokcia w kolorze cielistym z białawym zakończeniem – tak powinny wyglądać zdrowe paznokcie. Oczywiście należy mieć też na uwadze fakt, że wygląd (w tym kształt i odcień paznokcia) to kwestia niezwykle indywidualna. Jeśli paznokcie są lekko różowawe albo pomarańczowe i właśnie tak prezentowały się przez całe życie ich posiadaczy, to nie powinni się oni niepokoić. Jeśli jednak kolor zaczyna zmieniać barwę, to już powód, by zacząć bacznie je obserwować.

Wyostrzenie (albo zmatowienie) koloru może oznaczać, że organizm „komunikuje” w ten sposób, że brak mu składników odżywczych. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na tryb życia oraz zadbać o zbilansowaną dietę. Jeśli przyczyni się ona do poprawy struktury paznokcia oraz przywróci mu naturalny odcień, to możemy czuć się spokojni. Jak podkreśla doktor Izabella Barczyk, zmiany koloru mogą też być po prostu przyczyną problemów z paznokciami, a niekoniecznie z innym, ogólnoustrojowym schorzeniem.

6. Błękitne i siniejące paznokcie

6

O ile ci, w których płynie „błękitna” krew mogą czuć się wyróżnieni, o tyle posiadacze błękitnych paznokci mają powody do niepokoju. Paznokcie, które przebarwiają się na intensywny, niebieski kolor zwykle wskazują na to, że w organizmie znalazła się toksyczna substancja. Jest to więc najczęściej efekt poważnego zatrucia, które może wystąpić na przykład wskutek przyjmowania niektórych leków.

Jeśli osoba przyjmująca mocne leki zauważy u siebie taki objaw, to powinna niezwłocznie skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Sine i błękitne paznokcie są też problemem, który dotyczy osób zmagających się z zaburzeniami z krążeniem. „Z kolei jeśli paznokcie zaczynają siwieć, może to być znak, że organizm jest niedotleniony” – zwraca uwagę doktor Izabella Barczyk.

Jeśli poszkodowany odczuwa dodatkowe osłabienie i zmęczenie, to nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza, a także z zadbaniem o swoje zdrowie!

Źródło: kobieta.onet.pl

Share