Domowe sposoby na zespół cieśni nadgarstka. To działa

Wraz z postępem społecznym pojawiają się nowe choroby i wcale nie przesadzamy! Wiele stanowisk pracy związanych z komputerami i wielogodzinnym stukaniem w klawiaturę sprzyja rozwojowi tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Na to schorzenie cierpią nie tylko osoby pracujące za biurkiem. Każdy zawód wymagający nienaturalnego ułożenia rąk sprzyja boleściom. Doskonale wiedzą o tym także fryzjerki, manikiurzystki, kierowcy – słowem, te osoby, które codziennie przez wiele godzin muszą wykonywać te same ruchy rąk. Jakie objawy daje zespół cieśni?

Głównym objawem jest silny ból powstający w wyniku nacisku na nerw pośrodkowy znajdujący się w nadgarstku. To dzięki niemu możemy poruszać ręką. Problem pojawia się wtedy, gdy ze względu na wzmożony wysiłek nerw puchnie, ponieważ zaczyna naciskać na otaczający go „kanał” – to dlatego odczuwamy ból. Główne przyczyny to:

– wielogodzinna praca wymagająca tych samych ruchów rąk,
– zatrzymywanie wody w organizmie,
– nadwaga,
– zapalenie stawów.

Jeśli chodzi o objawy, głównym utrapieniem jest przenikliwy ból nadgarstków, mrowienie całej ręki, osłabienie siły chwytu albo wręcz niemożność utrzymania przedmiotów w ręce, nocne drętwienie rąk, wrażenie ciepła w okolicy nadgarstka, a także silny ból promieniujący aż do łokcia.

1

Na szczęście można sobie poradzić z tym problemem, ale aby uniknąć bolesnej operacji i rehabilitacji, należy zacząć działać, gdy pojawią się pierwsze objawy, a najlepiej jeszcze wcześniej – profilaktycznie.

Warto zainwestować w specjalną ortezę, która pomoże nadgarstkom odpocząć. Lekarze zalecają codzienną gimnastykę rąk – kręcenie kółek, ściskanie piłeczki itp. Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnej maści z imbiru!

Wystarczy wymieszać łyżkę startego imbiru z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego oraz miętowego. Gotową maścią wykonać delikatny masaż rąk ze szczególnym uwzględnieniem nadgarstków.

2

Na obrzęki równie skutecznie pomoże domowa maść z rozmarynu. Należy zagotować 2 gałązki rozmarynu w szklance wody, a gdy płyn ostygnie, zwilżyć w nim chusteczkę i przyłożyć do obolałego nadgarstka.

PS. Przed tym polecamy wykonać krótki masaż z użyciem olejku cyprysowego, który również zwalcza obrzęki.

Na drugiej stronie znajdziecie więcej porad!

3

Jak w przypadku każdej choroby, nie obejdzie się bez wsparcia odpowiednią dietą. W przypadku zespołu cieśni koniecznie jest wzmocnienie nerwów oraz działanie przeciw obrzękom. Co rano powinno się wypić naturalny sok pomarańczowy, który jest źródłem przeciwutleniaczy i witaminy C. Specjaliści doradzają zmusić się do porannego zjedzenia jednej łyżki oleju lnianego, który fenomenalnie obniża cholesterol i dostarcza zastrzyku witaminy B6.

Równie ważne jest jedzenie zielonych warzyw, bo i one są bogate w witaminę B. W diecie narażonych na zespół cieśni nie może zabraknąć brązowego ryżu, bananów, ziemniaków ani piersi z kurczaka.

4

Ostatnia uwaga dotyczy… relaksu. Nadgarstkom też należy się odpoczynek! Po każdej godzinie pracy warto wstać choć na minutkę od biurka, rozprostować nogi i wykonać parę ruchów rąk. Niech nasze ręce odpoczną nie tylko od klawiatury, ale i od telefonu komórkowego. Dajmy nadgarstkom czas na regenerację!

Share

Dodaj komentarz