Jeśli nie chcesz, aby w twoim łóżku królowały roztocza, musisz przestać codziennie robić to

Pamiętacie, jak mama krzyczała na Was, abyście szybko ścielili łóżku zanim wyjdziecie do szkoły? Okazuje się, że w tym przypadku nie miały racji.

Ścielenie łóżka od razu po przebudzeniu to błąd, przez który możemy nabawić się alergii i różnych chorób płuc. Powodem są roztocza.

1

Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest roztocze. Mowa o mikroskopijnych pajęczakach, wśród których są także pasożyty. Żywią się głównie potem i resztkami skóry. Niestety, bardzo szybko się rozmnażają, bo to, czego potrzebują, aby żyć to wilgoć i ciepło. Gdzie jest im najlepiej?

2

Oczywiście, w łóżku wśród pościeli. Według szacunków na każdym łóżku znajdziemy średnio 1,5 miliona roztoczy. Niestety, sami przyczyniamy się do tego, że jest ich coraz więcej. Jedną z przyczyn jest właśnie poranne ścielenie łóżka.

3

W bardzo łatwy sposób możemy nabawić się alergii wywołanych przez roztocza. Głównymi objawami są:

  • problemy z oddychaniem,
  • świszczący oddech,
  • bezsenność,
  • problemy skórne,
  • podrażnione oczy,
  • kaszel i/lub katar.

W najgorszym wypadku alergia może doprowadzić nawet do rozwoju astmy.

4

Aby uniknąć wilgotnej pościeli, należy po prostu dać jej wyschnąć. Zamiast zaraz po przebudzeniu ścielić łóżko, poczekajmy z tym do powrotu z pracy. Dopływ świeżego powietrza dosłownie wysuszy roztocza. Tak twierdzi dr Stephen Pretlove z Kingston University London.

5

Pamiętajmy, że na alergie szczególnie podatne są dzieci. Warto codziennie porządnie wietrzyć pokój, a co najmniej raz na 2 tygodnie zmienić pościel i nie ścielić łóżka już z samego rana.

Share

Dodaj komentarz