Zatoki przynosowe są to przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki, mające połączenie z jamą nosową. Wielu z nas cierpi z powodu zapalenia zatok, któremu towarzyszy katar, ból oraz trudności w oddychaniu. Co zrobić, kiedy ta dolegliwość zacznie Ci doskwierać?
Istnieją cztery pary jam zatokowych nosowych:
- Zatoczenia sitowe, usytuowane w górnej części nosa między oczami.
- Zatoki czołowe, usytuowane w okolicy brwi
- Zatoki szczękowe, największe zatoki, zlokalizowane pod policzkami po bokach nosa
- Zatoki klinowe, po bokach czaszki, wewnątrz trzonu kości klinowej
Jaka jest ich funkcja?
Nos i zatoki zajmują się nawilżaniem i ogrzewaniem wdychanego powietrza. Zatoki również wpływają na jakość i tonację głosu. Jednak ich główną funkcją jest produkcja śluzu, który oczyszcza i nawilża wnętrze nosa.
Infekcją zatok nazywa się stan zapalny tkanek miękkich zatok. Niektóre olejki eteryczne mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z tym problemem poprzez oczyszczanie zalegającego śluzu i wyeliminowanie zakażenia.
Oto kilka olejków eterycznych, które pomogą Ci rozwiązać problem zapalenia zatok:
1. Olejek eukaliptusowy
Liście tej rośliny z Australii służą do produkcji olejku doskonałego do stosowania podczas aromaterapii oddechowej. Jego stymulujący, świeży, słodki, a zarazem ostry zapach ma długotrwałe działanie lecznicze. W rzeczywistości wiele aptecznych leków zawiera eukaliptus.
Olej ten może być pomocny w zapobieganiu, a także łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, zapalenia zatok oraz zapalenia oskrzeli. Silne właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć obrzęk i bolesne dolegliwości.
2. Olejek rozmarynowy
Rozmaryn jest ziołem rosnącym we Włoszech i Francji. Ta aromatyczna roślina jest ceniona od czasów starożytnych, a jej intensywny i ostry zapach koi nasze ciała i zmysły.
Jako środek pobudzający układ immunologiczny, rozmaryn może być użyteczny w złagodzeniu stanów zapalnych dróg oddechowych oraz zatok, jak również objawów przeziębienia i grypy.
Właściwości mukolityczne, obkurczające i wykrztuśne dają rozmarynowi wyjątkową zdolność do pozbywania się zalegającej w zatokach wydzieliny.
OSTRZEŻENIE: Unikaj używania rozmarynu w okresie ciąży, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub zdiagnozowano u Ciebie padaczkę.
3. Olejek z drzewa herbacianego
Zapach tego orzeźwiającego olejku jest świeży, przenikliwy, ciepły, pikantny i kamforowy z lekkimi nutami ziołowymi. Jest uważany za olej pierwszej pomocy, ponieważ działa antyseptycznie, jego zapach tolerowany jest przez większość osób.
4. Miętowy olejek eteryczny
Olejek z mięty pieprzowej jest świeży i wyrazisty. Działa łagodząco na wszelkie stany zapalne i sprawia, że ból nie jest tak dokuczliwy.
OSTRZEŻENIE: Ten olejek zwęża naczynia krwionośne. Dlatego też należy uważać z ilością stosowanego preparatu. Jedna lub dwie krople olejku dodawane do kąpieli wystarczą do uzyskania pożądanych efektów
Przepis na ulgę dla zatok
Składniki:
- Olejek eukaliptusowy – 70 kropli
- Olejek rozmarynowy – 10 kropli
- Olejek z drzewa herbacianego – 10 kropli
- Olejek miętowy – 10 kropli
Wykonanie:
Do małej buteleczki z kroplomierzem wystarczy dodać wszystkie składniki i wymieszać.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się stosowanie olejku eterycznego podczas zabiegu wdychania pary wodnej. Aby wykonać prostą inhalację wystarczy dodać do parującej wody 1-3 kropli olejku eterycznego lub stworzonej wcześniej mieszanki. Nakryj głowę ręcznikiem, aby zapobiec ulatnianiu się pary, i wdychaj powietrze.
OSTRZEŻENIE: Podczas oddychania należy zamknąć oczy, aby nie dostały się do nich aromatyczne opary olejków eterycznych.
Jakich olejów nośnikowe możesz używać?
Można również zrobić własny lek na zatoki poprzez rozcieńczenie olejku eterycznego w odpowiednim oleju nośnikowym. Wystarczy dodać 15 kropli olejku eterycznego do 30 ml oleju tworzącego podstawę mieszanki, a są nimi:
1. Olej sezamowy
Odżywczy olej sezamowy jest doskonałym olejem stymulującym krążenie i ogrzewającym ciało. Olej ten zawiera przeciwutleniacz i przeciwzapalny związek sezamol, który pomaga zmniejszyć obrzęk i zapalenie.
2. Olej z oregano
Badania nad jednym z najpotężniejszych środków przeciwdrobnoustrojowych wykazują, że właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze oleju z oregano pomagają niszczyć infekcje. Taki olej można kupić już gotowy lub wykonać samemu w domu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.