Banalnie prosty sposób na zapalenie zatok. Wyleczysz je naturalnie w domu

Zatoki przynosowe są to przestrzenie pneumatyczne w kościach twarzoczaszki, mające połączenie z jamą nosową. Wielu z nas cierpi z powodu zapalenia zatok, któremu towarzyszy katar, ból oraz trudności w oddychaniu. Co zrobić, kiedy ta dolegliwość zacznie Ci doskwierać?

Istnieją cztery pary jam zatokowych nosowych:

1

  1. Zatoczenia sitowe, usytuowane w górnej części nosa między oczami.
  2. Zatoki czołowe, usytuowane w okolicy brwi
  3. Zatoki szczękowe, największe zatoki, zlokalizowane pod policzkami po bokach nosa
  4. Zatoki klinowe, po bokach czaszki, wewnątrz trzonu kości klinowej

Jaka jest ich funkcja?

Nos i zatoki zajmują się nawilżaniem i ogrzewaniem wdychanego powietrza. Zatoki również wpływają na jakość i tonację głosu. Jednak ich główną funkcją jest produkcja śluzu, który oczyszcza i nawilża wnętrze nosa.

2

Infekcją zatok nazywa się stan zapalny tkanek miękkich zatok. Niektóre olejki eteryczne mogą pomóc Ci w radzeniu sobie z tym problemem poprzez oczyszczanie zalegającego śluzu i wyeliminowanie zakażenia.

Oto kilka olejków eterycznych, które pomogą Ci rozwiązać problem zapalenia zatok:

1. Olejek eukaliptusowy

3

Liście tej rośliny z Australii służą do produkcji olejku doskonałego do stosowania podczas aromaterapii oddechowej. Jego stymulujący, świeży, słodki, a zarazem ostry zapach ma długotrwałe działanie lecznicze. W rzeczywistości wiele aptecznych leków zawiera eukaliptus.

Olej ten może być pomocny w zapobieganiu, a także łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, zapalenia zatok oraz zapalenia oskrzeli. Silne właściwości przeciwzapalne pomagają zmniejszyć obrzęk i bolesne dolegliwości.

2. Olejek rozmarynowy

4

Rozmaryn jest ziołem rosnącym we Włoszech i Francji. Ta aromatyczna roślina jest ceniona od czasów starożytnych, a jej intensywny i ostry zapach koi nasze ciała i zmysły.

Jako środek pobudzający układ immunologiczny, rozmaryn może być użyteczny w złagodzeniu stanów zapalnych dróg oddechowych oraz zatok, jak również objawów przeziębienia i grypy.
Właściwości mukolityczne, obkurczające i wykrztuśne dają rozmarynowi wyjątkową zdolność do pozbywania się zalegającej w zatokach wydzieliny.

OSTRZEŻENIE: Unikaj używania rozmarynu w okresie ciąży, jeśli masz wysokie ciśnienie krwi lub zdiagnozowano u Ciebie padaczkę.

3. Olejek z drzewa herbacianego

5

Zapach tego orzeźwiającego olejku jest świeży, przenikliwy, ciepły, pikantny i kamforowy z lekkimi nutami ziołowymi. Jest uważany za olej pierwszej pomocy, ponieważ działa antyseptycznie, jego zapach tolerowany jest przez większość osób.

4. Miętowy olejek eteryczny

6

Olejek z mięty pieprzowej jest świeży i wyrazisty. Działa łagodząco na wszelkie stany zapalne i sprawia, że ból nie jest tak dokuczliwy.

OSTRZEŻENIE: Ten olejek zwęża naczynia krwionośne. Dlatego też należy uważać z ilością stosowanego preparatu. Jedna lub dwie krople olejku dodawane do kąpieli wystarczą do uzyskania pożądanych efektów

Przepis na ulgę dla zatok

7

Składniki:

  • Olejek eukaliptusowy – 70 kropli
  • Olejek rozmarynowy – 10 kropli
  • Olejek z drzewa herbacianego – 10 kropli
  • Olejek miętowy – 10 kropli

Wykonanie:

Do małej buteleczki z kroplomierzem wystarczy dodać wszystkie składniki i wymieszać.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zaleca się stosowanie olejku eterycznego podczas zabiegu wdychania pary wodnej. Aby wykonać prostą inhalację wystarczy dodać do parującej wody 1-3 kropli olejku eterycznego lub stworzonej wcześniej mieszanki. Nakryj głowę ręcznikiem, aby zapobiec ulatnianiu się pary, i wdychaj powietrze.

OSTRZEŻENIE: Podczas oddychania należy zamknąć oczy, aby nie dostały się do nich aromatyczne opary olejków eterycznych.

Jakich olejów nośnikowe możesz używać?

8

Można również zrobić własny lek na zatoki poprzez rozcieńczenie olejku eterycznego w odpowiednim oleju nośnikowym. Wystarczy dodać 15 kropli olejku eterycznego do 30 ml oleju tworzącego podstawę mieszanki, a są nimi:

1. Olej sezamowy

Odżywczy olej sezamowy jest doskonałym olejem stymulującym krążenie i ogrzewającym ciało. Olej ten zawiera przeciwutleniacz i przeciwzapalny związek sezamol, który pomaga zmniejszyć obrzęk i zapalenie.

2. Olej z oregano

Badania nad jednym z najpotężniejszych środków przeciwdrobnoustrojowych wykazują, że właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze oleju z oregano pomagają niszczyć infekcje. Taki olej można kupić już gotowy lub wykonać samemu w domu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *