PiS rozsadzi skandal przed wyborami. Ujawniono zakulisowe maile

PiS w centrum skandalu? Niewiarygodne wiadomości spływają z rynku wydawniczego. Okazuje się, że partia Jarosława Kaczyńskiego, biorąca udział w tworzeniu jednego z najpopularniejszych dzienników w Polsce, może się narazić opinii publicznej.

PiS i jego członkowie budują nie tylko własną wizję Polski, ale dzięki wpływom w Forum S.A. mają także wpływ na przekaz medialny. „Gazeta Polska Codziennie” ma od pewnego czasu kłopoty.

Pierwszym, najważniejszym problemem spółki wydającej tytuł jest kwestia finansowa. Zmniejszenie zainteresowania kupnem gazety i niewypłacalność „Kiosków Ruchu” sprowadziło szefów spółki do niezwykłych wniosków. Ujawniono właśnie wewnętrzną korespondencję.

„GPC” ma kłopoty. Jaka jest rola PiS w Forum S.A.?

Szefem wydawnictwa Forum jest Grzegorz Tomaszewski – prywatnie kuzyn prezesa PiS. Poza tym przewodniczącym rady nadzorczej jest Ryszard Czarnecki – polityk PiS i europoseł. Rolę redaktora naczelnego objął Tomasz Sakiewicz, nie współtworzący jednak programu finansowego tytułu. Okazuje się, że wewnątrz dziennika toczą się spory o to, kto będzie zarządzał pieniędzmi wydawnictwa.

PiS pomaga finansowo „Gazecie Polskiej Codziennie”. Przede wszystkim zlecając publikację reklam spółek Skarbu Państwa na jej łamach. Prócz tego organizują gale i finansują nagrody przyznawane przez „GPC”. Jednak dziennikarze od miesięcy nie dostają wynagrodzenia!

Tajna korespondencja Sakiewicza

Redaktor naczelny postanowił zaniepokojonych pracowników „Gazety Polskiej Codziennie” poinformować o aktualnej sytuacji tytułu. Tam zaznaczył, że „Ruch” nie płaci już za sprzedaż tytułu, a on osobiście miał namawiać PiS, by uruchomił siły w celu reorganizacji struktur dystrybutora prasy. Wskazał także na problem z kolportażem prasy prawicowej na prowincji, gdzie ta ma największą liczbę zwolenników.

– Bardzo wiele zależy od decyzji rządu, który umywał ręce w sprawie kryzysu na rynku prasy. Przyjęcie mojego planu (sanacji Ruchu – red.), choć już jest bardzo późno, da szansę na wyrwanie nas z pułapki kurczącego się rynku. Nie wiem, czy są tam siły zdolne do działania i zrozumienia powagi problemu. Ostrzegałem ich od wielu miesięcy. Wszyscy sądzili, że przesadzam. Szczerze żałuje, że miałem rację – napisał w mailu do swoich pracowników Sakiewicz. Informację podał portal Gazeta.pl.

Maile w „GPC”

Portal Gazeta.pl dotarł także do innych wiadomości, wskazujących na to, że morale wewnątrz wydawnictwa nieco spadły. Dziennikarze, między innymi szef działu gospodarczego – Piotr Chmielarz – sugerują, że to rząd powinien zainterweniować i rozwiązać problem finansowy tytułu. Dalej, przypomniał w swojej wiadomości o dniu, gdy dowiedział się, że firma nie ma pieniędzy na wypłatę dla pracowników.

Inny dziennikarz, ten już anonimowo, wskazał, że wynagrodzenia nie otrzymuje od maja.

– Oto mam nadzieję, że adresując to ponaglenie (choć pisane w żałosnym tonie) do wszystkich, trafi ono w końcu do kogoś, kto w tej tonącej łajbie szumnie nazwanej „Spółką” odpowiada za stan rzeczy. I że zrobi coś szybciej, zanim połączone siły publicystów „Codziennej” napiszą nie tylko na biurko Szeregowego Posła, ale także do branżowych czasopism, na Twittera i Bóg wie gdzie jeszcze. I nie będzie to zdrada ani spisek, a zwykłe ludzkie wkur…, po którym nie będzie co zbierać – napisał gorzko w swoim mailu Wojciech Mucha, dziennikarz „GPC”.

Z powodu trudnej sytuacji finansowej i burzy wokół dziennika pracownicy zaczynają odchodzić z redakcji. Sprawa może poważnie zaszkodzić partii rządzącej. Nie od dziś wiadomo, że wydawnictwo bardzo wspierało PiS w poprzedniej kampanii wyborczej. Jego upadek może zaszkodzić rządzącym. Jeśli ponadto okaże się, że Forum w jakiś sposób próbuje wpływać na politykę, może się to okazać gwoździem do trumny Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło:pikio.pl

Share

Dodaj komentarz